Historyczne zgrupowanie ampfutbolistek. Polki i Ukrainki będą trenowały w Rzeszowie

W najbliższy weekend w Rzeszowie odbędzie się wspólne zgrupowanie kobiecych drużyn Polski i Ukrainy w amp futbolu, czyli piłce nożnej po amputacjach i z wadami kończyn. W treningach udział wezmą również zawodnicy Stali Rzeszów, którzy kilkanaście dni temu zakończyli zmagania w ramach PZU Amp Futbol Ekstraklasy.

Polki są pionierkami tej dyscypliny wśród kobiet w Europie i jeszcze do niedawna były jedynymi ampfutbolistkami na Starym Kontynencie. Nieco ponad miesiąc temu odbyły swój pierwszy oficjalny mecz, który był jednocześnie pierwszym międzynarodowym meczem kobiet w amp futbolu. Nasze zawodniczki przy pełnych trybunach stadionu Hutnika w Warszawie pokonały Stany Zjednoczone 1:0.

Nastroje są bardzo dobre. Cieszymy się, że to wspaniałe wydarzenie zapisało się w kartach historii i z niecierpliwością czekamy na kolejne zgrupowanie, kolejne treningi. Mecz z Amerykankami pokazał jak wiele pracy jeszcze przed nami. Z dobrymi humorami i pełną motywacją gotowe jesteśmy do dalszej pracy – powiedziała Marta Rumińska, strzelczyni historycznej bramki dającej Polsce zwycięstwo nad USA. Rzeszowskie zgrupowanie będzie pierwszym zjazdem kadry od tego spotkania. – Po ostatnim zwycięstwie nie możemy się doczekać kolejnego zgrupowania, na którym dokładnie omówimy mecz. Jesteśmy bardzo ambitne i chciałybyśmy się ciągle uczyć techniki i taktyki, a także poprawiać nasze błędy. Każde zgrupowanie wnosi ogrom nowego doświadczenia i dzięki temu czujemy się coraz pewniej na boisku – dodała Anna Omielan, kapitanka drużyny kobiet.

Kobiecy amp futbol rozwija się w błyskawicznym tempie. We wrześniu miał miejsce pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy w historii, a już na listopad przyszłego roku zaplanowane są mistrzostwa świata W ostatni weekend października zorganizowane zostanie kolejne przełomowe wydarzenie – wspólne zgrupowanie Polek z kadrą Ukrainy. To będzie absolutny debiut Ukrainek w takim evencie. Jeszcze niedawno Polki same były w takiej sytuacji, a teraz swoje doświadczenie będą mogły przekazać innym. – Przed swoim pierwszym meczem uspokajałam głowę, żeby zbytnio nie stresować się wynikiem spotkania,  a skupić się na tym, że jest to kolejne nowe doświadczenie i lekcja, która na pewno mnie rozwinie. Dlatego radziłabym koleżankom czerpać radość z grania w piłkę i na pewno walczyć do końca, aby zawsze pokonywać samego siebie – radzi Anna Omielan.

Sztab szkoleniowy naszej kadry liczy na wspólny mecz i rywalizację w niedalekiej przyszłości. – Jestem bardzo zadowolona, że kobiecy amp futbol rozwija się w takim tempie i powstają kolejne drużyny w Europie. Niezmiernie cieszy również fakt, że to właśnie my możemy inspirować i zachęcać inne kraje do tworzenia swoich drużyn kobiecych. Wszystkim dziewczynom, które zaczynają lub chcą zacząć swoją przygodę z amp futbolem mogę poradzić, aby się nie bać i otworzyć na nową przygodę oraz możliwości, jakie stwarza uprawianie tego sportu. Ja sama na początku nie wierzyłam, że dam radę pogodzić swoje dotychczasowe życie, pracę i opiekę nad małymi dziećmi z treningami, a teraz nie wyobrażam sobie, że mogłoby tego zabraknąć. Amp futbol daje mi mnóstwo radości – zachęca Marta Rumińska.

Zobacz:  Docierać do ludzi z niepełnosprawnością i zmieniać ich losy. 70 lat PZSN „Start"

Pierwsze kobiece drużyny w tej dyscyplinie zaczęły powstawać dopiero dwa lata temu, a dziś już około 20 krajów trenuje piłkę nożną dla osób po amputacjach kobiet. Polki, a być może również i Ukrainki, zgrupowaniem w Rzeszowie rozpoczynają przygotowania do przyszłorocznego mundialu. – Te wszystkie działania, to co się dzieje wokół kobiecego amp futbolu, motywuje i napędza nas do działania. To niesamowite, że już w przyszłym roku będziemy miały możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach świata! Czasu zostało niewiele, a pracy cała masa. Osobiście bardzo bym się cieszyła, gdyby przed mistrzostwami udało się zorganizować jeszcze jakiś mecz towarzyski. Byłaby to dla nas kolejna cenna lekcja przed tym najważniejszym wydarzeniem. Niech się dzieje, im nas będzie więcej, tym będzie ciekawiej! – zaznaczyła Marta Rumińska.

Męska reprezentacja Ukrainy w amp futbolu to doświadczona drużyna z międzynarodowymi sukcesami na koncie, ale zespół kobiet to coś zupełnie nowego w tym kraju – Nasze dziewczyny są podekscytowane udziałem w zgrupowaniu z polskimi zawodniczkami. Chcą zdobyć nowe doświadczenia, poznać nowych przyjaciół i zmotywować się do gry w amp futbol na wyższym poziomie. Chcemy bardzo podziękować Polskiemu Związkowi Amp Futbol oraz wszystkim partnerom za wyjątkową możliwość udziału w obozie dla zawodniczek po amputacji, który odbędzie się w Polsce pod koniec tego miesiąca – przekazała Iryna Makarewicz z Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej. – To nowe doświadczenie nie tylko dla uczestniczek, ale także dla nas, organizatorów amp futbolu w Ukrainie, ponieważ dopiero zaczynamy naszą przygodę z kobiecym zespołem – dodaje Mykoła Oskoma, Prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych.

Zawodniczki obu reprezentacji trenować będą w podrzeszowskiej Świlczy, wspólnie z zawodnikami Stali Rzeszów Amp Futbol, którzy chcą podzielić się swoją pasją i doświadczeniem zdobytym przez ostatnie dwa sezony w PZU Amp Futbol Ekstraklasie. – Z radością przyjęliśmy propozycję wspólnego zgrupowania z kadrą kobiet Polski i Ukrainy. Mamy już prawie 2,5 letnie doświadczenie w amp futbolu, dlatego z chęcią pomożemy dziewczynom w treningach, a także poza nimi. Cieszymy się również z możliwości integracji i dobrze spędzonego wspólnego czasu w ten najbliższy weekend. Zgrupowanie wyjdzie wszystkim tylko na dobre – mówi Mateusz Chmiel, Prezes Zarządu Stali Rzeszów Amp Futbol.

Zobacz:  Amp Futbol Cup 2017: Polacy o krok od piłkarskiego raju

Cały event będzie miał również charakter prorekrutacyjny. Nabory do drużyny cały czas prowadzi zarówno kadra kobiet jak i Stal Rzeszów, a także inne zespoły w Polsce. Osoby zainteresowane będą mogły przyjść, zobaczyć wszystko na własne oczy, porozmawiać czy nawet spróbować swoich sił.

Wspólne zgrupowanie ampfutbolistek (Centrum Sportu i Rozrywki WR Sport, Świlcza):

Sobota, 28 października:
10:00 – 12:00 – wspólny trening Polski i Ukrainy z udziałem przedstawicieli władz miasta
15:00 – 17:00 – wspólny trening Polski i Ukrainy

Niedziela, 29 października:
8:15 – 10:15 – wspólny trening Polski i Ukrainy

————

Informacja prasowa
Fot. Paula Duda/Amp Futbol Polska

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL