Igrzyska europejskie zakończone z przytupem! Medalowe żniwa biało-czerwonych we Włoszech

Worek medali przywiezie z włoskiej Ferrary 28-osobowa polska reprezentacja, która w minionym tygodniu uczestniczyła w igrzyskach europejskich zorganizowanych z myślą o sportowcach z zespołem Downa. W ostatnim dniu sportowych zmagań swój dorobek powiększyli lekkoatleci oraz pływacy.

W multidyscyplinarnym wydarzeniu sportowym adresowanym do osób z trisomią 21 (zespół Downa), które w dniach 6-10 października gościła włoska Ferrara, wystartowali zawodnicy z siedemnastu krajów. Poza biało-czerwonymi oraz liczną ekipą gospodarzy do walki o zwycięstwa i rekordy przystąpili sportowcy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Hiszpanii, Słowenii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz USA. W 28-osobowym składzie polskiej reprezentacji znaleźli się pływacy, lekkoatleci, judocy i tenisista stołowy. Medale wręczone zostały w ośmiu dyscyplinach.

„Królową sportu” Polska stoi

Świetnie w konfrontacji z europejską czołówką spisali się nasi lekkoatleci, których łupem padło siedemnaście krążków: jeden złoty, siedem srebrnych oraz dziewięć brązowych. W ostatnim dniu rywalizacji Polacy meldowali się na podium siedmiokrotnie. Po srebrne medale na 800 metrów ruszyli Magdalena Dąbrowska wraz z Kamilem Grabowskim, a odpowiednio na czwartej i piątej lokacie znaleźli się w tym biegu Filip Walecki z Antonim Wierciochem. Wiercioch tego dnia był również trzeci w skoku w dal, w którym zmuszony był uznać wyższość plasującego się tuż przed nim Mikołaja Woźniaka. Na piątym miejscu zmagania w tej konkurencji zakończył Beniamin Iwon. W rzucie oszczepem natomiast po brąz sięgnęła Zuzanna Szymańska, a Woźniak tym razem zadowolić musiał się czwartą pozycją. W biegu na 200 metrów Dominik Ulatowski oraz Patrycja Strama uzyskali w finałach piąte rezultaty, a ósmy był Wiercioch. Dwa krążki powędrowały do naszych sztafet 4×400 metrów. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyły Magdalena Dąbrowska, Agnieszka Bauer, Zuzanna Szymańska oraz Patrycja Strama, a kwartet startujący w składzie Antoni Wiercioch, Beniamin Iwon, Filip Walecki i Dominik Ulatowski dowiózł do mety brąz. Dzięki temu w punktowej klasyfikacji imprezy biało-czerwoni zajęli wysokie trzecie miejsce.

Zobacz:  Badminton: Bartłomiej Mróz przegrywa w debiucie paraolimpijskim
Litner nie przestaje zachwycać

Zadowolona ze swoich pływackich osiągnięć może być Jagoda Litner, która w grupie zawodniczek z trisomią mozaikową wygrała cztery wyścigi i tyle samo razy stanęła na drugim stopniu podium. W niedzielę nasza utalentowana zawodniczka powiększyła swoją medalową kolekcję o złoto na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Wśród pań z trisomią 21 na dwunastym miejscu w tej samej konkurencji uplasowała się Elżbieta Sieber, a dwa oczka niżej sklasyfikowano Alicję Młodzińską. Ósmy czas w finale 50 metrów klasycznym uzyskał Paweł Krupiński, zostając tym samym czwartym najszybszym pływakiem wśród mastersów. Dwunasty w sprincie żabką był ostatecznie Jakub Muszyński, a czternasty – Bartosz Matusiewicz. Krupiński w niedzielę otarł się także o finał 100 metrów zmiennym, zajmując w eliminacjach dziewiątą pozycję (trzecią w mastersach). Muszyński ponownie osiągnął dwunasty wynik. W zmaganiach kraulistów ósmą lokatę na dystansie 400 metrów wywalczył Szymon Gromada, a dziesiątkę zamknął Matusiewicz. Na setkę w stylu dowolnym natomiast Gromada znalazł się na piętnastym miejscu. Dziewiętnasty był Sebastian Ślósarczyk, a Muszyński (24.) wraz z Grzegorzem Krzemieniem (26.) wylądowali w trzeciej dziesiątce.

Obiecujący debiut w turnieju tenisa stołowego odnotował Andrzej Samek, który będąc najmłodszym uczestnikiem zawodów ambitnie walczył o każdy punkt z dużo starszymi i bardziej utytułowanymi przeciwnikami. Możemy być pewni, że zdobyte przez niego w Ferrarze doświadczenie zaprocentuje podczas kolejnych imprez.

————

Fot. SONI

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL