U podnóża wieży Eiffla zapłonął paralimpijski ogień. W najważniejszej imprezie sportowej 2024 roku wystartuje niemal 4400 sportowców z niepełnosprawnością. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych liczbowych informacji opisujących to długo wyczekiwane wydarzenie.
1 – po raz pierwszy w historii inauguracja odbywa się poza stadionem. Komitet odpowiadający za organizację tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich i paralimpijskich postanowił przełamać tradycyjną konwencję i przenieść otwarcie do centrum Paryża. Kulminacyjny moment dzisiejszych wydarzeń stanowi uroczysta parada sportowców spod Łuku Triumfalnego przez Pola Elizejskie na Plac Zgody (Place de la Concorde). A wszystko to na żywo na oczach około 50 tysięcy widzów.
2 – jak dwoje chorążych. Trzy lata temu na otwarcie igrzysk w Tokio funkcję tę powierzono pływaczce Joannie Mendak oraz skaczącemu wzwyż Maciejowi Lepiato. Dziś po raz drugi Maciej dostąpi zaszczytu poniesienia polskiej flagi, a towarzyszyć mu będzie specjalizująca się w pchnięciu kulą Lucyna Kornobys.
3 – to trzecie z rzędu letnie igrzyska, podczas których w polskiej telewizji będziemy mieli przekaz na żywo. Wyłączne prawa do transmisji zakupiła Telewizja Polsat. Przebieg rywalizacji już od jutra można będzie śledzić na kanałach Polsat Sport.
6 – tyle złotych medali igrzysk paralimpijskich zgromadziła tenisistka stołowa Natalia Partyka. Dorobek ten uzupełniają dwa srebrne i dwa brązowe krążki, co czyni ją najbardziej utytułowaną polską sportsmenką, którą będziemy mogli oglądać w stolicy Francji.
7 – dla dwójki reprezentantów będą to siódme w karierze igrzyska. Mowa tu o wspomnianej już Natalii Partyce oraz Dariuszu Penderze, który powalczy w szermierce na wózkach. To nasi rekordziści pod względem liczby paralimpijskich występów. Po raz szósty natomiast w igrzyskach wystąpią Joanna Mendak (pływanie) oraz Jolanta Majka (wioślarstwo).
9 – to aktualne miejsce polskiej reprezentacji paralimpijskiej w medalowej klasyfikacji wszech czasów. W dotychczasowych letnich startach Polacy zdobyli 753 krążki: 269 złotych, 265 srebrnych i 219 brązowych.
10 – tylu sportowców znalazło się w składzie paralimpijskiej reprezentacji uchodźców. To najliczniejsza grupa w historii, którą tworzy ośmioro zawodników z niepełnosprawnością oraz dwóch biegaczy-przewodników.
11 – dokładnie tyle dni potrwa walka o tytuły mistrzowskie. Pierwsze medale wręczone zostaną w czwartek 29 sierpnia, natomiast zwycięzców ostatnich finałów poznamy w niedzielę 8 września.
12 – w tylu łącznie dyscyplinach polscy paralimpijczycy sięgnęli po medale na letnich igrzyskach. Najwięcej kruszcu dołożyli pływacy oraz lekkoatleci. Przedstawiciele obu tych dyscyplin dotąd na podium meldowali się po 315 razy.
14 – po raz czternasty polscy sportowcy rywalizują w letnich igrzyskach paralimpijskich. Zadebiutowali w 1972 roku w Heidelbergu, gdzie wywalczyli 33 krążki.
15 – w łącznie tylu paralimpijskich dyscyplinach biało-czerwoni zaakcentują swoją obecność w stolicy Francji. Po raz pierwszy w historii będziemy mieć swoich przedstawicieli w triathlonie, bocci oraz taekwondo.
17 – po raz siedemnasty rozegrane zostaną sportowe zmagania z udziałem paralimpijczyków. W historycznych letnich igrzyskach w Rzymie w 1960 roku pojawili się zawodnicy z 23 krajów, na których czekało 57 kompletów medali w ośmiu dyscyplinach.
18 – na tylu sportowych arenach trwać będzie paralimpijska rywalizacja.
22 – tylu w polskiej kadrze mamy zawodników, którzy w paraigrzyskach wystartują po raz pierwszy.
24 – to dorobek medalowy Polaków podczas ostatnich igrzysk w Tokio. Wynik 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych krążków osiągnięty w siedmiu dyscyplinach w klasyfikacji medalowej zaowocował 17. lokatą.
84+9 – 84 polskich sportowców z niepełnosprawnością zawalczy w Paryżu o paralimpijskie trofea. Najliczniejszą grupę (26 osób) stanowią lekkoatleci, z których startami wiążemy spore medalowe nadzieje. Grono to uzupełnia łącznie dziewięcioro przewodników/pilotów/asystentów.
169 – tyle Narodowych Komitetów Paralimpijskich (NPC) wysłało na paraigrzyska co najmniej jednego sportowca. Najliczniejszą ekipę składającą się z 284 zawodników wystawią Chińczycy. Sportowcy z Erytrei, Kiribati oraz Kosowa startują w igrzyskach po raz pierwszy.
455 – to waga w gramach najlżejszego (brązowego) paralimpijskiego medalu. Zdobywcy srebrnych oraz złotych krążków na swojej szyi zawieszą odpowiednio 525 i 529 gramów. O zaprojektowanie paryskich trofeów poproszono słynny dom jubilerski LVMH Chaumet. Każdy z medali zawiera 18-gramowy sześciokątny żelazny fragment wieży Eiffla, najbardziej kultowego i rozpoznawalnego symbolu Francji.
549 – tyle konkurencji w ramach 22 dyscyplin zostanie rozegranych podczas XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich.
798 – to łączny dorobek medalowy biało-czerwonych w historii letnich (753) i zimowych (45) igrzysk. W Paryżu czekamy zatem na jubileuszowy 800. krążek.
4400 – niemal tylu sportowców z niepełnosprawnością ma wystąpić w stolicy Francji.
2 800 000 – tyle szacunkowo biletów trafiło do sprzedaży. Najtańsze z wejściówek można nabyć już za 15 euro.
______
Fot. Rafał Oleksiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska/Robert Szaj