Sześć lokat na podium wywalczyli biało-czerwoni w otwierających nowy sezon startowy zawodach Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W ostatnim dniu rywalizacji w Ostendzie po drugie miejsca w wyścigu ze startu wspólnego pojechali Anna Harkowska (kat. C5) oraz męski tandem, którego trzon od lat stanowią Marcin Polak i Michał Ładosz. Na trzecim miejscu z kolei zmagania żeńskich tandemów ukończyły Iwona Podkościelna wraz z Aleksandrą Tecław.
Swoje aspiracje do zwycięstwa w kategorii C5 potwierdziło łącznie osiem pań, które w dzisiejszym starcie wspólnym do przejechania miały dystans 56 km. Anna Harkowska przez cały wyścig trzymała się w czteroosobowej grupie nadającej tempo tej rywalizacji. Było więc wiadome, że walka o najwyższą lokatę rozegra się dopiero na finiszu. Najwięcej sił na sprinterską końcówkę zdołała zachować triumfatorka piątkowej czasówki Brytyjka Crystal Lane-Wright i to do niej właśnie powędrował drugi podczas tego weekendu laur zwycięstwa. Naszej pięciokrotnej wicemistrzyni paraolimpijskiej natomiast, podobnie jak przed dwoma dniami, ponownie było dane radować się z drugiej pozycji. Stawkę na podium uzupełniła aktualna mistrzyni świata w tej konkurencji, Niemka Kerstin Brachtendorf, a najbardziej nielubiane przez wszystkich sportowców czwarte miejsce przypadło w udziale Amerykance Samancie Bosco. Wymieniona czwórka ukończyła wyścig w 1:33:58 godz.
Zadowoleni ze swojego występu w Belgii powinni być również Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem, którzy opuszczają Ostendę z pucharowym zwycięstwem w czasówce oraz drugą pozycją w wyścigu ze startu wspólnego. Trzeci tandem ostatnich mistrzostw świata, których gospodarzem na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku był Pietermaritzburg, pierwszą pozycję w dzisiejszym wyścigu przegrał minimalnie ze sklasyfikowanymi w RPA na drugim miejscu Holendrami, Tristanem Bangmą oraz pełniącym funkcję jego pilota Patrickiem Bosem. Oba tandemy na mecie liczącego 104 km wyścigu zameldowały się z tym samym czasem – 2:23:29 godz. Pięć sekund później finiszował drugi z siedmiu łącznie zgłoszonych holenderskich duetów w składzie Stephen de Vries i Cor van Leeuwen.
Dwie minuty po wyruszeniu 21 męskich tandemów na trasie pojawiły się również panie, wśród nich Iwona Podkościelna oraz pełniąca rolę jej pilota Aleksandrą Tecław, którym walkę w wyścigu ze startu wspólnego przyszło stoczyć na 80-kilometrowej trasie. Poza zasięgiem konkurentek okazały się mistrzynie globu z Pietermaritzburga w tej specjalności, Katie George-Dunlevy wraz z pilotem Eve McCrystal. Przewaga pochodzących z Irlandii zawodniczek, które wyścig ukończyły ostatecznie w 2:02:44 godz., nad drugimi na finiszu Brytyjkami Lorą Fachie i Corrine Hall wyniosła 1:51 min. Podkościelna i Tecław, podobnie jak w piątkowej czasówce, w gronie 10 duetów uplasowały się na trzeciej pozycji. Nasze aktualne mistrzynie paraolimpijskie oraz wicemistrzynie świata z ubiegłego roku w tej konkurencji przyjechały na metę 5:05 min po niedzielnych triumfatorkach.
W niedzielę o pucharowe punkty rywalizowali również Sławomir Turonek, Zbigniew Maciejewski oraz Piotr Bloma, którzy w końcowej klasyfikacji wylądowali ostatecznie w drugiej dziesiątce. Najwyżej z nich, na piętnastym miejscu, w zmaganiach kategorii C4 mającej do pokonania 80 km uplasował się Sławomir Turonek. Strata Polaka do najlepszych wyniosła jedno okrążenie. Walka o zwycięstwo w tej grupie była niezwykle interesująca. W czołówce jechało bowiem aż trzynastu panów, a różnica pomiędzy pierwszym a ostatnim zawodnikiem z tej grupy wyniosła na finiszu 12 sekund. Pierwszą pozycję zajął Rosjanin Siergiej Pudow, drugi z takim samym czasem jak Rosjanin (1:58:04 godz.) był Francuz David Calmon. Dwie sekundy po nich finiszował trzeci dziś Irlandczyk Ronan Grimes. Wyścig ukończyło łącznie 17 kolarzy.
Walka o triumf w kategorii C3, w której zawodnicy rywalizowali na trasie liczącej 64 km, również rozegrała się na ostatnich metrach wyścigu. Aż dwunastu zawodników z tej grupy wpadło na metę niemal jednocześnie. Zwycięzcą ostatecznie został Belg Kris Bosmans, który o centymetry wyprzedził Włocha Fabio Anobile oraz Niemca Steffena Wariasa. Przy nazwiskach każdego z dwunastu najlepiej dysponowanych dziś kolarzy figuruje ten sam czas – 1:39:42 godz. Zbigniew Maciejewski w gronie 17 zawodników, którzy zdołali ukończyć ten wyścig uplasował się na przedostanim, szesnastym miejscu.
Dwie pozycje niżej ze stratą jednego okrążenia do najlepszych sklasyfikowany został Piotr Bloma. Panowie rywalizujący w kategorii C5 do przejechania mieli 80-kilometrowy dystans. Komplet punktów za zwycięstwo zainkasował Holender Martin van de Pol, który linię mety przekroczył w czasie 1:58:09 godz. Z walki o pozostałe dwa miejsca na podium obronną ręką wyszli Ukrainiec Jegor Dementiew oraz Australijczyk Alistair Donohoe, ich strata do reprezentanta Oranje wyniosła równe cztery sekundy.
Tradycją stało się już, że rywalizacja w Pucharze Świata kończy się startem mieszanych sztafet w handbike’ach. Do startu przystąpiło dwanaście trzyosobowych reprezentacji. Biało-czerwoni na trasę liczącego 27 km wyścigu wystawili dwie drużyny. Najwyżej, na szóstej pozycji, sklasyfikowane zostało trio Rafał Szumiec, Piotr Kacalski i Rafał Wilk. Strata naszego teamu do triumfującej pierwszej reprezentacji Włoch w składzie Paolo Cecchetto, Luca Mazzone i Alessandro Zanardi (czas zwycięzców – 41:17 min) wyniosła 2:33 min. Druga nasza ekipa, której szeregi zasilili Mateusz Witkowski, Michał Żyliński i Krystian Giera, została zdublowana przez Włochów i ostatecznie była jedenasta. Stawkę na podium uzupełniły dwie reprezentacje Stanów Zjednoczonych.
Tym samym biało-czerwoni pierwszą z trzech zaplanowanych odsłon zawodów Pucharu Świata (pozostałe dwie odbędą się w lipcu w Emmen oraz w sierpniu w Baie-Comeau) zakończyli z sześcioma lokatami na podium. Pierwsze miejsce w czasówce oraz drugie w wyścigu ze startu wspólnego zajęli startujący w tandemach Marcin Polak i Michał Ładosz. Dwukrotnie na drugim stopniu podium plasowała się Anna Harkowska, a Iwona Podkościelna wraz z Aleksandrą Tecław dwukrotnie były trzecie.
Podsumowanie pozostałych dni rywalizacji w Ostendzie (kliknij): Dzień 1, Dzień 2, Dzień 3.
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.