Fot. Fundacja SONI

Lekkoatleci z zespołem Downa powracają z mistrzostw świata z dwoma krążkami!

Z dwoma krążkami powracają do kraju polscy lekkoatleci z zespołem Downa, którzy przez ostatnich kilka dni rywalizowali w Portugalii o medale mistrzostw świata. Oba krążki wywalczone zostały przez biało-czerwoną ekipę w rywalizacji na bieżni. W piątkowe przedpołudnie po brąz w finale 400 metrów pobiegła Magdalena Dąbrowska, a dziś z kolei na dłuższym dwukrotnie dystansie po srebrny kruszec sięgnęła Zofia Dzięcioł.

Sobota w Funchal była dniem przeznaczonym na odpoczynek dla wszystkich lekkoatletów. W niedzielę natomiast na najlepszych zawodników czekały komplety medali w ostatnich do rozegrania indywidualnych konkurencjach, a także  w biegach sztafetowych. Na Ribeira Brava Sports Complex zaprezentowało się dziś czworo naszych zawodników, którym na pożegnanie z mistrzostwami pozostała walka o jak najwyższe pozycje w biegach na 200 oraz 800 metrów.

Ze srebrnego krążka wywalczonego w biegu na dwa okrążenia cieszy się Zofia Dzięcioł. Ta utalentowana 14-latka z powodzeniem łącząca treningi lekkoatletyczne z pływaniem oraz narciarstwem alpejskim do Funchal przyleciała jako aktualna wicemistrzyni Polski w skoku w dal oraz trzecia zawodniczka w biegu na „setkę”. Dzięcioł w Portugalii wystąpiła w trzech konkurencjach. Na dystansie 400 metrów, w którym jest starsza koleżanka Magdalena Dąbrowska sięgnęła po brąz, była ostatecznie szósta, zaś w dal skoczyła po ósme miejsce. Szczęśliwe zakończenie miała trzecia z jej udziałem konkurencja, finał 800 metrów. W czteroosobowej stawce Polka finiszowała na drugiej pozycji z wynikiem 4:34,14 min i zmuszona była uznać wyższość pochodzącej z Brazylii Aline Araujo Lemos, która na metę wpadła z czasem 4:17,65 min. Na trzeci stopień podium z ponad 16-sekundową stratą do Dzięcioł wskoczyła reprezentantka gospodarzy Jennifer Nogueira (4:50,69 min).

W męskim finale 800 metrów mieli z kolei okazję sprawdzić się Mikołaj Woźniak oraz Dominik Ulatowski. W stawce sześciu zawodników nasi reprezentanci sklasyfikowani zostali odpowiednio na piątej i szóstej pozycji. Woźniak do mety dobiegł w 4:00,16 min, Ulatowski natomiast na pokonanie dwóch okrążeń potrzebował 4:25,18 min. Mistrzem świata w tej specjalności został pochodzący z Turkmenistanu Babajan Rozbajew, który jako jedyny zszedł dziś poniżej trzech minut – 2:47,54 min. Po srebrny krążek pobiegł Brazylijczyk Iria Gomes (3:00,61 min), zaś najlepszą trójkę uzupełnił Portugalczyk Paulo Henriques (3:22,60 min).

Zobacz:  To konto na Instagramie pokaże Ci, jak niedowidząca narciarka Menna Fitzpatrick postrzega świat

Obaj nasi zawodnicy wystartowali również na 200 metrów. Do finału tej konkurencji kwalifikowało się po dwóch najszybszych zawodników z każdej z trzech serii oraz dodatkowo dwóch sprinterów z najlepszymi czasami. Ulatowski w swoim biegu zajął szóste miejsce z wynikiem 37,53 s, Woźniak z kolei finiszował jako siódmy z rezultatem 35,24 s, co oznaczało brak awansu do wyścigu po medale.

Do finału wśród pań awans zdołała wywalczyć za to Magdalena Dąbrowska. Mająca już brąz na 400 metrów zawodniczka w eliminacjach miała siódmy wynik (41,01 s). W rozgrywanym kilka kwadransów później medalowym biegu nasza reprezentantka odnotowała lepszy o 0,17 s czas, który pozwolił jej ostatecznie zająć piąte miejsce. Poziom w tym finale był bardzo wysoki, o czym najlepiej świadczy fakt, że zawodniczki sklasyfikowane na trzech pierwszych pozycjach do każdego z krążków dorzuciły po rekordzie. Zwyciężczyni tej konkurencji, Meksykanka Francisca Fuentes, rezultatem 33,30 s ustanowiła rekord świata. Pochodząca z RPA Rentia Oosthuizen powraca do swojego kraju jako wicemistrzyni świata oraz nowa rekordzistka Czarnego Lądu (36,83 s), natomiast zdobywczyni brązowego krążka, Włoszka Chiara Zeni, opuszcza Portugalię z najlepszym w historii na Starym Kontynencie wynikiem (37,22 s).

Biało-czerwoni z dorobkiem dwóch medali (srebra oraz brązu) w końcowej klasyfikacji konkurencji lekkoatletycznych uplasowali się na dwunastej pozycji. W punktowym zestawieniu natomiast z wynikiem 48 „oczek” zajęli ósme miejsce.

Klasyfikacja medalowa w konkurencjach lekkoatletycznych (odpowiednio: złoto + srebro + brąz = razem):

  1. Włochy 10 + 7 + 3 = 20
  2. RPA 8 + 14 + 11 = 33
  3. Meksyk 6 + 0 + 0 = 6
  4. Portugalia 5 + 14 + 10 = 29
  5. Wielka Brytania 5 + 0 + 0 = 5
  6. Brazylia 4 + 5 + 3 =12
  7. Turcja 3 + 3 + 7 = 13
  8. Francja 3 + 0 + 1 = 4
  9. Finlandia 2 + 1 + 2 = 5
  10. Turkmenistan 2 + 0 + 0 = 2
  11. Kostaryka 1 + 0 + 1 = 2
  12. POLSKA 0 + 1 + 1 = 2
  13. Chorwacja 0 + 0 + 1 = 1

(Australia, Szwecja i Zimbabwe bez medali)

———–

Fot.: SONI.

 

Czytaj także: Dzięki lekkoatletyce jej życie nabrało barw. Małgorzata Ignasiak: „Medal był dla mnie totalnym zaskoczeniem”

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL