Lekkoatleci z zespołem Downa walczą o mistrzostwa świata. Możesz pomóc im spełnić to marzenie!

W pierwszym tygodniu października br. na Maderze odbędą się mistrzostwa świata osób z zespołem Downa. Szansę na udział w tych zawodach dostało pięciu polskich sportowców, medalistów XXV Mistrzostw Polski Sprawni Razem w lekkiej atletyce. Na Maderze będą startować w konkurencjach biegowych, skoku w dal i pchnięciu kulą. To młodzi, obiecujący zawodnicy w wieku od 14 do 22 lat. Na co dzień ćwiczą w sekcji lekkoatletycznej Mazowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego Sprawni Razem pod czujnym okiem trenerów: Marcina Pawikowskiego i Pawła Różańskiego.

Sport na poważnie

Udział polskich zawodników w mistrzostwach świata to bezprecedensowe wydarzenie. W Polsce niewiele jest miejsc, w których sportowcy z zespołem Downa mogą trenować wybrane dyscypliny na poziomie wyczynowym. W większości przypadków ich aktywność sportowa ogranicza się do ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego i zajęć rehabilitacyjnych. Tymczasem osoby z tą wadą genetyczną, przy odpowiednim wsparciu i prowadzeniu, są w stanie osiągnąć wysoki poziom wyszkolenia i bardzo dobre wyniki sportowe.

Powołani do reprezentacji zawodnicy to medaliści tegorocznych XXV Mistrzostw Polski Sprawni Razem w lekkiej atletyce. Były to pierwsze w historii lekkoatletyczne mistrzostwa Polski dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, w których mogli uczestniczyć sportowcy z zespołem Downa, startując w ramach odrębnej, przeznaczonej tylko dla nich kategorii. Utworzenie tej kategorii dało im szansę na zakwalifikowanie się do zawodów i rywalizowanie ze sportowcami o podobnych ograniczeniach psychofizycznych. Teraz chcą zmierzyć się z najlepszymi lekkoatletami z ZD z innych krajów.

Zmienić świadomość

Wyjazd Polaków na mistrzostwa świata ma jeszcze jeden bardzo ważny cel. Chodzi o zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnością  intelektualną. Pokazanie ich sukcesów i wyników sportowych, które dla większości osób pełnosprawnych pozostają poza zasięgiem możliwości, wpłynie na zmianę postrzegania zespołu Downa. Zawodnicy, ich rodzice i trenerzy, chcą przełamać dominujący w powszechnej świadomości stereotyp oraz zachęcić innych niepełnosprawnych do uprawiania sportu na poziomie wyczynowym.

Zobacz:  Polacy z szansami na medale narciarskich Mistrzostw Świata INAS w Zakopanem!

O tym, że można przekonali się trenerzy i opiekunowie, którzy razem z zawodnikami w zeszłym roku uczestniczyli w mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa w Portugalii oraz w tegorocznych mistrzostwach Europy INAS w Paryżu.

– Poziom wyszkolenia uczestników tych zawodów jest naprawdę imponujący – mówi Łukasz Głasek, prezes  Mazowieckiego Stowarzyszenia Społeczno Sportowego Sprawni Razem, inicjator wprowadzania na zawodach w Polsce odrębnej kategorii dla sportowców z ZD. – Za każdym razem, gdy podpytuję trenerów z innych krajów, w jaki sposób dochodzą do tak świetnych rezultatów, słyszę w odpowiedzi: trening, trening, trening. Ich zawodnicy trenują tak, jak pełnosprawni w ramach sportowych szkół i klubów, nastawionych na rezultaty. Pracują z wykorzystaniem profesjonalnych metod treningowych. Marzy mi się stworzenie takich warunków dla sportowców z ZD u nas w Polsce

Zawodnicy

Skład reprezentacji na mistrzostwa świata osób z zespołem Downa tworzą trzy dziewczyny i dwóch chłopaków. Magdalena Dąbrowska i Zofia Dzięcioł to doświadczone, mimo młodego wieku (16 i 14 lat) lekkoatletki specjalizujące się w biegach i skoku w dal, które w zeszłym roku przywiozły złote i srebrne medale z Mistrzostw Europy w Portugalii, a w tym zdobyły pozycje medalowe na mistrzostwach Polski w Krakowie. Zuzanna Szymańska to złota medalistka w pchnięciu kulą na MP w Krakowie 2018. W składzie mężczyzn znaleźli się Dominik Ulatowski – mistrz Polski w biegu na 400 m i Mikołaj Woźniak – mistrz Polski w skoku w dal.

Chcą wygrać razem

Przygotowanie i udział w mistrzostwach świata wymaga inwestycji. Ubiegłoroczny wyjazd lekkoatletek Magdaleny Dąbrowskiej i Zofii Dzięcioł na mistrzostwa Europy w Portugalii sfinansowali sami rodzice i trener. Dziewczyny wywalczyły tam cztery medale. Dlatego w tym roku trenerzy i opiekunowie postanowili zwiększyć skład reprezentacji Polski. Wyjazd na mistrzostwa poprzedzą zintensyfikowane przygotowania – stacjonarne cykle treningowe i obóz sportowy ze wsparciem trenerów, fizjoterapeuty i opiekuna. Na czas mistrzostw cała ekipa wyposażona zostanie w odpowiedni sprzęt i stroje reprezentacyjne. Koszty obozu, strojów, przelotów i opłat wpisowych przekraczają możliwości rodziców i stowarzyszenia, dlatego wnioski o dofinansowanie skierowane zostały do potencjalnych sponsorów i instytucji publicznych, w tym MSiT oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

Zobacz:  Lekkoatleci na start! Ruszają mistrzostwa Europy w Berlinie
W jaki sposób można pomóc?

Każdy kto chciałby wesprzeć inicjatywę indywidualnie może też wpłacić dowolną kwotę na zbiórkę prowadzoną na

https://zrzutka.pl/madera2018 

lub bezpośrednio na rachunek Mazowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego Sprawni Razem

numer konta: 96150019111219103464430000, podając w tytule: MŚ Madera 2018 – darowizna.

****

Organizatorami mistrzostw świata osób z zespołem Downa są: Sports Union for athletes with Down Syndrome (SU-DS) we współpracy z Portuguese Sports Association for Intellectual Development (ANDDI-Portugal), International Athletic Association for Persons with Down Syndrome (IAADS), International Basketball Association for Down Syndrome (IBA 21) oraz International Table Tennis Association for Down Syndrome (ITTADS).

————

[Informacja prasowa]

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL