Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami kalendarz sportowych wydarzeń na całym świecie. W tym roku Bydgoszcz miała gospodarzem siódmej edycji lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Dziś oficjalnie poinformowano, że rywalizacja najlepszych na kontynencie sportowców z niepełnosprawnością przesunięta została na 2021 rok.
Lekkoatletyczne zmagania najlepszych na Starym Kontynencie sportowców z niepełnosprawnością zamierzano rozegrać w terminie 2-7 czerwca na bydgoskim stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany nie tylko organizatorom imprezy, a przede wszystkim samym zawodnikom, którzy pozbawieni przez wiele tygodni dostępu do infrastruktury sportowej zmuszeni byli realizować treningi w domowym zaciszu. W tak niesprzyjających okolicznościach utrzymanie pierwotnie ustalonej daty zawodów okazało się więc niemożliwe. 25 marca po spotkaniu przedstawicieli PZSN „Start” oraz World Para Athletics zapadła decyzja o przełożeniu imprezy na późniejszy termin. Obie strony wyraziły wówczas chęć utrzymania mistrzostw w tegorocznym kalendarzu startowym, jeżeli sytuacja na świecie uległaby znaczącej poprawie.
Dziś już oficjalnie wiemy, że jedyne co nam pozostało, to uzbroić się w cierpliwość. Organizatorzy bydgoskiego wydarzenia rozważyli wszelkie za i przeciw, aby przeprowadzić rywalizację jeszcze w tym roku. Ostatecznie jednak w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo lekkoatletów walka o medale z udziałem około 600 sportowców została przesunięta na przyszły rok. Propozycja nowego terminu zawodów ma zostać przedstawiona latem. Biało-czerwoni otrzymali zatem w prezencie dodatkowy czas, aby możliwie jak najlepiej przygotować się do występu przed własną publicznością.
Trzeba przyznać, że jest o co walczyć. Blisko dwa lata temu w Berlinie, który gościł szóstą edycję europejskiego czempionatu, najliczniejsza w historii lekkoatletyczna reprezentacja Polski zdominowała rywalizację w konkurencjach biegowych oraz technicznych i zasłużenie sięgnęła po zwycięstwo w medalowej klasyfikacji mistrzostw. Najwięcej krążków (aż 17) biało-czerwoni zgarnęli piątego dnia mistrzostw, a końcowy triumf w imprezie przypieczętowali dorobkiem 61 krążków: 26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych, poprawiając w ten sposób dotychczasowy rekordowy wynik z włoskiego Grosseto (2016), gdzie na podium stawali 50-krotnie.
————
Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.