I wszystko jasne! Piłkarz Robert Lewandowski zwyciężył w 86. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku. Decyzją Kapituły Konkursowej statuetka w kategorii „Sport bez Barier” powędrowała do lekkoatletki Faustyny Kotłowskiej, która w minionym roku ustanawiała nowe rekordy świata w trzech konkurencjach rzutowych.
Pandemia COVID-19, która od początku 2020 roku zaczęła dyktować warunki w niemal każdym z obszarów naszej codzienności, dokonała równie spektakularnego przewrotu w kalendarzu sportowych wydarzeń. Sport, jaki dotychczas znaliśmy, praktycznie z dnia na dzień stanął w miejscu, a lista masowo przekładanych bądź odwoływanych zawodów wydawała się nie mieć końca. 2020 rok miał być przede wszystkim rokiem wyczekiwanych przez zawodników oraz kibiców igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio, jednak w obliczu postawionych przed całym światem nowych wyzwań obie imprezy nie miały prawa dojść do skutku w pierwotnie wyznaczonym terminie. Z końcem marca wszelkie wątpliwości zostały rozwiane i zgodnie z przewidywaniami ogłoszono zaskakującą, aczkolwiek jedyną słuszną w tej sytuacji decyzję o przesunięciu ich na rok następny.
Kiedy pierwsze emocje opadły i do wszystkich zaczęło docierać, że świat nieprędko „wskoczy” na właściwe tory, wznowienie sportowych rozgrywek miało dać impuls powrotu do „normalności”. Choć rok 2020 bez wątpienia był inny niż pozostałe, biało-czerwoni sportowcy całkiem nieźle odnaleźli się w nowych realiach, a dzięki swoim spektakularnym sukcesom ich nazwiska wielokrotnie lądowały na pierwszych stronach najpopularniejszych serwisów internetowych oraz papierowych wydań magazynów z całego świata. „Przegląd Sportowy” już po raz 86. postanowił uhonorować zawodników, których ubiegłoroczne wyczyny jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci. Decyzją głosujących kibiców sportowcem roku 2020 w najstarszym i najbardziej prestiżowym polskim plebiscycie został piłkarz Robert Lewandowski, który na decydującej prostej wyprzedził tenisistkę Igę Świątek oraz specjalizującego się w skokach narciarskich Kamila Stocha.
Od 2004 roku (z wyłączeniem lat 2010-2011) Kapituła Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” regularnie nagradza złotymi championami najlepszych w naszym kraju sportowców z niepełnosprawnością. Przed rokiem tę wyjątkową statuetkę zaprojektowaną przez polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa odebrała utytułowana lekkoatletka Lucyna Kornobys (WZSN START Wrocław), która od wielu sezonów nie schodzi z podium najważniejszych międzynarodowych imprez. W 86. edycji plebiscytu wyróżnienie w kategorii „Sport bez Barier” powędrowało do kolejnej z przedstawicielek „królowej sportu”, niespełna 20-letniej Faustyny Kotłowskiej, która jest na najlepszej drodze ku temu, aby w przyszłości dorównać osiągnięciami swojej starszej koleżance.
– Bardzo mi miło, ponieważ moje wyniki zostały docenione, ale wiem, że moje osiągnięcia nie należą tylko do mnie. Chciałabym z tego miejsca podziękować moim trenerom, którzy wierzą we mnie wtedy, kiedy nawet i ja w siebie nie wierzę, mojej rodzinie i znajomym, dzięki którym wszędzie mogę czuć się jak w domu, oraz moim przyjaciołom kadrowym, dzięki którym obozy i treningi stają się bardziej kolorowe. Wszystkim sportowcom życzę, aby imprezy, na które czekamy i do których tak mocno się przygotowujemy, odbyły się bez żadnych zastrzeżeń – powiedziała zawodniczka GZSN START Gorzów Wielkopolski tuż po odebraniu statuetki, którą wręczyła jej prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska.
Faustyna Kotłowska to bez wątpienia wschodząca gwiazda polskiej „królowej sportu”. Do biało-czerwonej reprezentacji oficjalnie dołączyła w 2018 roku i już w debiutanckim sezonie mogła poszczycić się brązowym krążkiem mistrzostw Europy, po który sięgnęła w Berlinie w rzucie dyskiem. 12 miesięcy później podczas rozgrywanych w szwajcarskim Nottwil mistrzostw świata juniorów pokazała wielką klasę w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, wygrywając w obu konkurencjach złote medale. Nasza młodziutka lekkoatletka zdecydowanie na tym nie zamierzała poprzestać i złakniona kolejnych sukcesów i rekordowych wyników już w listopadzie powiększyła swoją kolekcję o kolejne trofea. Kotłowska zachwyciła formą w Dubaju, gdzie dwukrotnie stanęła na podium globalnego czempionatu, zgarniając srebro (kula) i brąz (dysk) oraz wymarzoną kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Zawodniczka gorzowskiego STARTu wysłała tym samym jasny komunikat swoim najgroźniejszym konkurentkom, że w stolicy Japonii absolutnie nie można jej lekceważyć przy rozdziale najcenniejszych lokat.
W 2020 roku polscy lekkoatleci nie mieli zbyt wielu okazji, aby powalczyć ze światową czołówką, dlatego starty w międzynarodowych imprezach musiała zastąpić im krajowa rywalizacja. W obliczu przełożonych igrzysk paraolimpijskich w Tokio oraz lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Bydgoszczy zawodami docelowymi okazały się sierpniowe 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Krakowie, w których swój udział zapowiedzieli również sportowcy zza granicy. Stadion krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego wyjątkowo sprzyjał wówczas biciu rekordów świata – w trakcie trzydniowych zmagań padło ich łącznie aż pięć! Trzy z nich ustanowiła Faustyna Kotłowska, która w swojej kategorii niepełnosprawności F64 wyznaczyła nowe granice w pchnięciu kulą (10,35 m), rzucie dyskiem (36,53 m) oraz oszczepem (26,61 m). Osiągnięcia te nie umknęły uwadze Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki, który podczas grudniowej gali „Złotych Kolców” postanowił przyznać Kotłowskiej jedno z wyróżnień.
Najlepsi sportowcy z niepełnosprawnością w plebiscycie PS:
2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe i biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) i Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim (lekkoatletyka)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
2019 – Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
2020 – Faustyna Kotłowska (lekkoatletyka)
————
Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.