Lucyna Kornobys – lekkoatletyka (pchnięcie kulą, F34)

Lekkoatletyka: Lucyna Kornobys pobiła rekord świata!

Podczas gdy oczy całego środowiska lekkoatletycznego zwrócone są na Berlin, w oddalonym o blisko 1900 km od stolicy Niemiec hiszpańskim Sant Cugat odbywają się światowe igrzyska CPISRA. W zawodach udział bierze liczna reprezentacja Polski, a ozdobą pierwszego dnia sportowych zmagań był nowy rekord globu ustanowiony przez Lucynę Kornobys w pchnięciu kulą (F33).

W światowych igrzyskach federacji CPISRA (ang. Cerebral Palsy International Sports and Recreation Association) uczestniczą 24 kraje. Biało-czerwoni powołani zostali na zawody w Hiszpanii w 21-osobowym składzie, w którym młodość przeplata się z doświadczeniem, i swoich medalowych szans poszukują w dwóch dyscyplinach – lekkiej atletyce oraz pływaniu. O jak najwysze pozycje rywalizują Krzysztof Ciuksza, Łukasz Czarnecki, Michał Głąb, Joanna Oleksiuk, Natalia Jasińska, Jagoda Kibil, Lucyna Kornobys, Michał Kotkowski, Klaudia Maliszewska, Jakub Mirosław, Mateusz Owczarek, Tomasz Pauliński, Paweł Piotrowski, Marta Piotrowska, Tomasz Ściubak, Maciej Sochal, Michał Szafrański, Dorota Szymula, Mateusz Wojnicki (wszyscy lekkoatletyka), Patrycja Wojnarowska oraz Małgorzata Grzegrzółka (obie pływanie).

Znakomicie w pchnięciu ważącą trzy kilogramy kulą spisała się w czwartek reprezentująca wrocławski START Lucyna Kornobys, która ustanowiła nowy rekord globu w kategorii F33. Co ciekawe, kilka chwil wcześniej o najlepszy wynik w historii tej konkurencji (6,45 m) już w pierwszej kolejce pokusiła się Kanadyjka Julia Hannes. Odpowiedź Kornobys na udane pchnięcie koleżanki była jednak natychmiastowa. 40-latka otworzyła konkurs rezultatem 6,86 m, spychając tym samym Hannes na drugą pozycję. Zwycięstwo w tej grupie Polka przypieczętowała ostatecznie pchnięciem na odległość 6,96 m uzyskanym w czwartej kolejce. Debiut w tej klasie startowej nasza zawodniczka może więc zaliczyć do udanych. Na najniższym stopniu podium z wynikiem 5,61 m rywalizację ukończyła Joanna Oleksiuk, znana wcześniej pod nazwiskiem Hańtzschel. Piąta w stawce pięciu pań była z kolei Dorota Szymula (4,29 m).

W zmaganiach stojącej grupy F37 na medalowych pozycjach w pchnięciu kulą znalazło się trzech naszych panów. Pewne zwycięstwo w finale odniósł Tomasz Ściubak, który przed rokiem na zawodach światowego czempionatu w Londynie uplasował się tuż za podium w tej konkurencji. Pierwsze miejsce w rozgrywanym w porannej sesji konkursie dał Polakowi wynik z pierwszej kolejki – 12,36 m. Drugą pozycję w stawce ośmiu zawodników zajął 18-letni Jakub Mirosław (11,10 m), a czołową trójkę uzupełnił brązowy medalista z ostatnich mistrzostw świata w oszczepie Łukasz Czarnecki (10,64 m). Najlepszy w kuli w niższej klasie startowej (F36) był również Paweł Piotrowski, któremu triumf w zawodach w gronie trzech startujących dał wynik 12,79 m. Wśród siedzących na drugim miejscu z kolei w grupie F32 znalazł się aktualny wicemistrz globu w tej specjalności Maciej Sochal. Rezultat, jaki osiągnął w ostatniej kolejce – 8,41 m, był o 1,73 m słabszy od zwycięskiego pchnięcia Mohammeda Al Mashaykhi z Omanu. W F33 natomiast jedyny startujący w tej klasie zawodnik Michał Głąb w szóstej kolejce oddał pchnięcie na 10,32 m.

Zobacz:  Sześć medali polskich wioślarzy podczas mistrzostw świata i Europy w Pradze

W pozostałych konkurencjach technicznych pierwszą pozycję w rzucie oszczepem w F35 zgarnęła brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw globu Klaudia Maliszewska. Zwycięstwo w gronie dwóch startujących pań dał jej wynik 15,59 m. W rywalizacji siedzącej grupy F34 pewne zwycięstwo w oszczepie (29,47 m) odniósł Tomasz Pauliński. Przewaga zawodnika bydgoskiego STARTU nad kolejnym w klasyfikacji reprezentantem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Ahmedem Alhosanim wyniosła ponad 4,5 metra. Na najniższy stopień podium z wynikiem 23,19 m wskoczył natomiast Michał Szafrański. W skoku w dal z kolei efektowne zwycięstwo z wynikiem 5,79 m odniósł w grupie T37 Mateusz Owczarek.

W finale biegu na 100 metrów po drugie miejsce z czasem 16,16 s w klasie T35 pobiegła Jagoda Kibil. Złoto na królewskim dystansie nasza reprezentantka przegrała z pochodzącą z Anglii Indią Oates o 0,02 s. W T36 najszybciej setkę przebiegł podwójny wicemistrz świata z Londynu Krzysztof Ciuksza (12,86 s). W T37 z kolei ze zwycięstw cieszyli się Michał Kotkowski (12,26 s) oraz Marta Piotrowska (15,12 s). W tej samej kategorii Mateusz Owczarek z rezultatem 12,88 s uplasował się na piątej pozycji.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL