Magiczny czas Futbol Plus. Kolejny wielki turniej dla dzieci z niepełnosprawnością!

Już w sobotę 20 listopada dzieci z niepełnosprawnościami zjadą z całej Polski, by rywalizować i bawić się podczas turnieju Futbol Plus w Warszawie. To unikalna inicjatywa dla chłopców i dziewczynek, w której rodzaj niepełnosprawności nie ma żadnego znaczenia. Ograniczenia tam znikają, a to nie jedyny element magii przygotowany przez organizatorów!

Dzieciaki zawsze dopytują o każdą możliwość grania, zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawia się takie wydarzenie, jak turniej w Warszawie. Nie mogą się już doczekać i cały czas snują plany dotyczące tego jak zagrają i w jaki sposób zdobędą bramki – uśmiecha się Tomasz Wilman, który prowadzi drużynę Megamocni Kielce. Słowa byłego trenera kieleckiej Korony potwierdza Tomasz Giedronowicz, szkoleniowiec Futbolowej Bandy. – Każda impreza tej rangi jest dla dzieci wielkim wydarzeniem, szczególnie, że nie gramy o konkretne wyniki. U nas liczy się tylko zdrowa rywalizacja i spotkanie z rówieśnikami – mówi przedstawiciel organizatora zawodów w Warszawie.

Giedronowicz nie mógł zdradzić wszystkich atrakcji, jakie czekają na uczestników turnieju w Warszawie, ale wiadomo, że będą mieli do dyspozycji cztery boiska, na których zagrają podzieleni w zależności od stopnia sprawności. Nie będzie miał więc znaczenia wiek, płeć czy rodzaj niepełnosprawności. Ważne, by dzieci grające w piłkę na podobnym poziomie mierzyły się ze sobą. – Oprócz zmagań sportowych, uczestnicy będą mogli się świetnie bawić również poza boiskiem. Będą mieli do dyspozycji m.in. piłkarzyki, siłacza, atrakcje przygotowane przez naszych sponsorów, takich jak PZU, oraz kilka niespodzianek – puszcza oko Giedronowicz z Futbolowej Bandy. Już teraz wiadomo, że będzie to dzień pełen magii, bo na zawodach gościć będzie iluzjonista prowadzący na YouTube popularny kanał Magic of Y, którym zachwycał się m.in. Robert Lewandowski. Na boiskach Hali Piłkarskiej Bemowo pojawić ma się również Artur Boruc, legenda reprezentacji Polski i Legii Warszawa.

Zobacz:  Miting we Wrocławiu: Jabłońska w wysokiej dyspozycji

Turnieje Futbol Plus odbywają się w różnych miastach Polski, a tym razem w Warszawie zadebiutują kolejne akademie. Do stołecznej Futbolowej Bandy, Megamocnych Kielce, Pełnosprytnych Poznań, Wroclove Eagles Wrocław i Stomilku Olsztyn, dołączają również dzieci z drużyn: Jaguar Gdańsk, Mistrzowie Świata Krosno oraz Ukryty Skarb Lublin. Nowe drużyny i nowi zawodnicy pokazują, jak duże jest zainteresowane sportem osób niepełnosprawnych. – Spory wpływ miały na to m.in. pierwsze w historii transmisje igrzysk paraolimpijskich w Polsce, a przede wszystkim sukces ampfutbolistów podczas mistrzostw Europy w Krakowie. Miały one wielki oddźwięk, były niezwykłą imprezą. Ludzie po pracy spieszyli się do domów, żeby zdążyć obejrzeć reprezentację Polski. Każdy o tym mówił – opowiada Wilman. Transmisje zmagań niepełnosprawnych pokazują jak atrakcyjny może być to sport i pomagają zachęcić dzieci z niepełnosprawnościami, by również go spróbowały. – Dzieciaki z mniejszą pewnością siebie nie zawsze chętnie biorą udział w zajęciach sportowych, ale powstawanie nowych akademii, transmisje w telewizji i taki turniej, jak ten nadchodzący, pokazują, że sport może uprawiać każdy. Przełamywanie obaw to proces, który musi trwać jakiś czas, a już teraz widzimy, że uczestnictwo w Futbol Plus jest doskonałą formą rehabilitacji, rozrywki i radości – dodaje Wilman, który w 2019 roku został uhonorowany nagrodą UEFA za prowadzenie Megamocnych Kielce.

Podobne obserwacje ma również trener Futbolowej Bandy. – Jeśli chodzi o dzieci w naszej akademii, tendencja jest zwyżkowa, a byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie sytuacja epidemiologiczna. Po sukcesie ampfutbolistów o idei Futbol Plus jest głośno, rośnie też zainteresowanie mediów, a rodzicie coraz częściej dopytują o możliwość uczestnictwa w zajęciach. Niektórzy mają wprawdzie obawy, zwłaszcza jeśli ich dziecko ma obniżoną odporność, ale jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i wiem, że jak tylko będzie to możliwe, na treningi przyjdą kolejne dzieci – opowiada Tomasz Giedronowicz, który jednocześnie zaprasza wszystkich chętnych nie tylko do kontaktu, ale również do uczestnictwa w turnieju Futbol Plus 20 listopada na boiskach Hali Piłkarskiej Bemowo przy ulicy Księcia Bolesława 1/3.

Zobacz:  Nie żyje Wojciech Zabłocki – legenda polskiej szermierki, przyjaciel niepełnosprawnych sportowców

Futbol Plus to błyskawicznie rozwijająca się w Polsce inicjatywa, dzięki której na boisku spotykają się dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Projekt zrzesza istniejące już akademie oraz wspiera te, które dopiero powstają. W Anglii istnieje już ponad 2200 takich drużyn rywalizujących w 36 ligach. Do niedawna w Polsce nie było choćby jednego zespołu, a dziesiątki tysięcy dzieci były całkowicie wykluczone z możliwości realizacji pasji i gry w piłkę nożną. W 2017 roku w Warszawie powstała jednak Futbolowa Banda, a po niej kolejne zespoły, w których dzieci regularnie uczestniczą w treningach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, jeżdżą na obozy wakacyjne i turnieje piłkarskie. Z inicjatywy korzysta już około 160 zawodników, a wszystkie akademie czekają na kolejnych. Plan rozwoju zakładam że do 2025 roku w Polsce będzie już 100 takich drużyn.

————

Informacja prasowa
Fot. AMP Futbol Polska

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL