Z dorobkiem 21 krążków swoją pływacką przygodę na mistrzostwach Europy Niesłyszących zakończyła polska reprezentacja. W ostatnim dniu europejskiego czempionatu w Lublinie biało-czerwoni wyłowili z basenu cztery medale, w tym jeden złoty. Z tytułu mistrza Starego Kontynentu na dystansie 200 metrów stylem motylkowym cieszyć może się Konrad Powroźnik, który przed rokiem nie miał równych sobie w tej konkurencji podczas igrzysk w Samsunie.
O dobre humory w polskiej ekipie w ostatnim dniu mistrzostw Europy zadbał najpierw Juliusz Sawka. Specjalizujący się w stylu grzbietowym 21-latek do indywidualnego złota na 200 metrów oraz srebra na „setkę” dołożył dziś brąz wywalczony na dystansie 50 metrów. Trzecią lokatę w dzisiejszym finale dał naszemu zawodnikowi czas 28,08 s. Dwa najcenniejsze krążki zgarnęli Rosjanie. Najszybciej jedną długość basenu przepłynął Igor Żurawlew (27,38 s), 0,53 s po nim finiszował z kolei WItalij Obotin. W rozegranych z samego rana eliminacjach na 20. miejscu uplasował się Igor Stempurski, na ostatniej 22. pozycji znalazł się natomiast Rafał Wójcik.
Po piąty indywidualny krążek (trzeci srebrny) popłynęła dziś niespełna 16-letnia Julia Chmielewska. Potrójna brązowa medalistka ostatnich igrzysk z tureckiego Samsunu tytuł wicemistrzyni Europy na dystansie 200 metrów żabką przypieczętowała rezultatem 2:40,92 min. Poza zasięgiem rywalek okazała się Białorusinka Aksana Pietruszenka, która wykręciła wynik będący nowym rekordem mistrzostw – 2:36,73 min. Niewiele brakowało, a na podium zobaczylibyśmy dziś dwie Polki. Pasjonującą walkę o medalową pozycję z Ukrainką Iriną Tierieszczenko stoczyła zaledwie 14-letnia Julia Dragan. Młodziutka polska zawodniczka przybyła na metę w czasie 2:41,82 min, a do pełni szczęścia zabrakło jej zaledwie 0,32 s. Na eliminacjach swój występ zakończyły Natalia Strzeszewska i Julia Kaźmierczak, które w stawce 16 pań sklasyfikowane zostały na dwóch ostatnich pozycjach.
Zadowolony ze swojej postawy podczas mistrzostw w Lublinie może być Konrad Powroźnik, który podobnie jak Juliusz Sawka i Julia Chmielewska przywiezie do domu pokaźną kolekcję krążków. Mistrz igrzysk Niesłyszących z 2017 roku na 200 metrów stylem motylkowym w rozgrywanym dziś finale tej konkurencji pokazał, że wywalczony przed rokiem tytuł nie był dziełem przypadku. 21-latek dopłynął do mety wyścigu w 2:08,10 min, wyprzedzając o 1,94 s aktualnego rekordzistę globu na tym dystansie, Włocha Lucę Germano. Plasujący się na trzeciej pozycji Rosjanin Denis Martynienko do zwycięzcy stracił blisko cztery sekundy. Szósty w tym finale z rezultatem 2:19,92 min był Kacper Nowicki, a jedyny biało-czerwony, któremu nie udało się przebrnąć przez eliminacje – Jakub Kramarczyk – sklasyfikowany został ostatecznie na miejscu dziewiątym.
Na zakończenie mistrzostw rozegrane zostały sztafety 4×100 metrów zmiennym. Biało-czerwoni, którzy popłynęli w takim samym składzie jak w poniedziałkowej rywalizacji kraulistów (Juliusz Sawka, Kacper Nowicki, Konrad Powroźnik, Artur Pióro), uzupełnili medalową kolekcję o brązowy krążek. Srebrny medal polska reprezentacja przegrała z Ukraińcami o 1,51 s, kończąc wyścig ostatecznie w 4:03,66 min. Po złoto popłynęli Rosjanie, ich przewaga nad drugim dziś zespołem wyniosła 10,05 s. W finale tej konkurencji zabrakło niestety Polek, zdyskwalifikowanych w eliminacjach za nieprawidłowo wykonany nawrót.
W dzisiejszych finałach trzymaliśmy również mocno kciuki za Ninę Bęben oraz Artura Pióro. 15-latka rywalizację na 400 metrów kraulem ukończyła z czasem 4:47,61 min tuż za podium, tracąc do trzeciej zawodniczki zaledwie 0,62 s. Laur zwycięstwa powędrował do Rosjanki Wiktorii Terentiewej, która triumfowała z ogromną przewagą nad pochodzącą z Irlandii Karlą Cunningham oraz woją rodaczką Marią Karpową. W finale 50-tki kraulem na ostatnim ósmym miejscu z wynikiem 26,02 s uplasował się Artur Pióro. Tu z kolei złoto po nowy rekord mistrzostw (23,61 s) popłynął Rosjanin Andriej Żiwajew, a stawkę na podium uzupełnili jego kolega z reprezentacji Wladislaw Wasin oraz Brytyjczyk Jack McComish.
Tym samym biało-czerwoni zakończyli mistrzostwa z 21. krążkami na koncie (3 złote, 9 srebrnych i 9 brązowych), co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło im utrzymać trzecią pozycję. Rywalizację zdominowali Rosjanie, którzy zajmowali pierwsze miejsca w aż 27 spośród 40 rozegranych konkurencji.
Klasyfikacja medalowa (po nazwie kraju podane zostały odpowiednio złote, srebrne i brązowe medale):
- Rosja 27-15-12
- Ukraina 7-10-8
- POLSKA 3-9-9
- Białoruś 2-2-5
- Włochy 1-3-2
- Irlandia 0-1-1
- Wielka Brytania 0-0-3
- Łotwa 0-0-1
Medaliści pływackich mistrzostw Europy:
Złoto (3):
Artur Pióro – 400 metrów stylem dowolnym
Juliusz Sawka – 200 metrów stylem grzbietowym
Konrad Powroźnik – 200 metrów stylem motylkowym
Srebro (9):
Juliusz Sawka – 100 metrów stylem grzbietowym
Konrad Powroźnik – 200 metrów stylem zmiennym
Julia Chmielewska – 400 metrów stylem zmiennym
Julia Chmielewska – 100 metrów stylem klasycznym
Jakub Kramarczyk, Kacper Nowicki, Konrad Powroźnik, Artur Pióro – sztafeta 4×200 metrów stylem dowolnym
Julia Dragan – 800 metrów stylem dowolnym
Konrad Powroźnik – 400 metrów stylem zmiennym
Artur Pióro – 1500 metrów stylem dowolnym
Julia Chmielewska – 200 metrów stylem klasycznym
Brąz (9):
Julia Chmielewska – 50 metrów stylem klasycznym
Nina Bęben – 200 metrów stylem motylkowym
Konrad Powroźnik, Kacper Nowicki, Juliusz Sawka, Artur Pióro – sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym
Artur Pióro – 200 metrów stylem dowolnym
Konrad Powroźnik – 100 metrów stylem motylkowym
Juliusz Sawka, Konrad Powroźnik, Julia Dragan, Julia Chmielewska – sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym
Julia Chmielewska – 200 metrów stylem dowolnym
Juliusz Sawka – 50 metrów stylem grzbietowym
Juliusz Sawka, Kacper Nowicki, Konrad Powroźnik, Artur Pióro – sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym
Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw Europy
Podsumowanie drugiego dnia mistrzostw Europy
Podsumowanie trzeciego dnia mistrzostw Europy
Podsumowanie czwartego dnia mistrzostw Europy
Podsumowanie piątego dnia mistrzostw Europy
————
Fot.: Oficjalny fanpage Konrada Powroźnika.