W dniach 12-13 września odbyły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce Sprawni-Razem. Areną zmagań dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną był bydgoski stadion Zawiszy, na którym przeprowadzono rywalizację o medale w konkurencjach biegowych oraz technicznych.
W 27. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które rozegrano na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka, wystąpili zawodnicy z intelektualną niepełnosprawnością w stopniu lekkim bądź umiarkowanym z następujących województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Już po raz trzeci w ramach odrębnej kategorii do boju o mistrzowskie tytuły przystąpili lekkoatleci z zespołem Downa, którzy w tym roku mieli reprezentować nasz kraj podczas światowych igrzysk osób z zespołem Downa w tureckiej Antalyi. Choć pandemia koronawirusa pokrzyżowała ich plany wyjazdowe, a największa z ich udziałem multidyscyplinarna impreza sportowa odbędzie się dopiero za cztery lata, to nie zaprzestali oni codziennych aktywności, skrupulatnie wypełniając punkt po punkcie założenia planów treningowych.
– Sportowcy z zespołem Downa wykazują nieprawdopodobne zaangażowanie w treningi i podnoszenie sportowej formy – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, założycielka fundacji SONI. – Gdy wiedzą, że czeka ich rywalizacja na zawodach, potrafią bardzo ciężko pracować, by poprawić wyniki. Przekonaliśmy się znowu o tym na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, gdzie prawie każdy start w kategorii z zespołem Downa kończył się poprawą rekordu życiowego. Jestem pełna optymizmu, gdy myślę o tym, jak zaprezentują się na arenie międzynarodowej, i zarazem nadziei, że nastąpi to już w przyszłym roku na mistrzostwach Europy SU-DS. A moim marzeniem jest, by w 2021 roku w rywalizacji krajowej i międzynarodowej uczestniczyli reprezentanci wszystkich województw.
Choć specyfika tegorocznego sezonu zdawała się nie sprzyjać biciu rekordów, to mistrzostwa stały na dobrym poziomie. Po medale krajowych zmagań sięgnęli ostatecznie przedstawiciele siedmiu województw. Bardzo mocno swoją obecność zaakcentowali lekkoatleci kadry ZSS Sprawni-Razem, którzy mają zaszczyt reprezentować Polskę w zawodach o zasięgu międzynarodowym. Wielu z nich to utytułowani zawodnicy – wielokrotni zdobywcy medali igrzysk paraolimpijskich, a także mistrzostw świata i Europy organizowanych pod auspicjami IPC bądź z ramienia VIRTUS (dawniej INAS). Znakomitym rezultatem w skoku w dal zwieńczyła starty aktualna mistrzyni i rekordzistka świata w tej konkurencji Karolina Kucharczyk, która w najlepszej próbie osiągnęła odległość 6,05 m. Przełożone na następny rok igrzyska w Tokio stanowić będą doskonałą okazję do wyśrubowania przez nią najlepszego w historii grupy T20 wyniku, który od mistrzostw globu w Dubaju wynosi 6,21 m. Szczyt formy na przyszły sezon szykują również dwukrotny paraolimpijski wicemistrz w biegu na dystansie 1500 metrów Daniel Pek oraz specjalistka od 400 metrów Justyna Franieczek, którzy podobnie jak Kucharczyk celują w paraolimpijskie podium. W Bydgoszczy oboje zgarnęli po dwa tytuły mistrzowskie.
Fot.: Fundacja SONI.