Już od najbliższego wtorku oczy całego szermierczego świata skierowane będą na Rzym. Przez sześć dni Wieczne Miasto gościło będzie najlepszych szermierzy na wózkach, którzy przystąpią do walki o medale mistrzostw globu w 22 konkurencjach. W gronie przybyłych ekip nie mogło zabraknąć reprezentacji Polski, która stanie przed arcytrudnym zadaniem powtórzenia medalowego wyniku uzyskanego przed dwoma laty na Węgrzech.
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
Podczas poprzednich mistrzostw globu, których gospodarzem było węgierskie Eger, biało-czerwoni stawali na podium ośmiokrotnie. Wisienką na torcie okazał się polsko-polski finał szabli w kategorii B. Pasjonujący bój o tytuł mistrza świata stoczyli liczący wówczas 25 lat Adrian Castro oraz 16 lat starszy i bardziej doświadczony Grzegorz Pluta. Walka pomiędzy naszymi panami była bardzo zacięta, o losach złotego medalu zadecydowały zaledwie dwa trafienia. Obronną ręką z tego pojedynku wyszedł Castro, który pokonał ówczesnego mistrza olimpijskiego z Londynu 15:13 i tym samym jako jedyny z polskiej ekipy mógł cieszyć się z tytułu najlepszego na świecie. Dopełnieniem udanego występu szabistów był brąz Patrycji Haręzy (kat. B) oraz srebro żeńskiej drużyny w składzie Haręza, Renata Burdon, Marta Fidrych i Joanna Rzepka.
W kategorii A na trzecim stopniu podium w kobiecej szpadzie stanęła wtedy Marta Fidrych. Trzecie miejsce indywidualnie w zmaganiach florecistów zajął natomiast Dariusz Pender. Nasz dziewięciokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich był także bardzo mocnym ogniwem w drużynowych turniejach szpady i floretu. Wraz z Kamilem Rząsą i Norbertem Całką wywalczył tytuł wicemistrza świata w szpadzie. Po drugie srebro, tym razem we florecie, Pender sięgnął z Michałem Nalewajkiem, Rafałem Ziomkiem i Zbigniewem Wyganowskim.
Wyniki te stanowiły dobry prognostyk przez zbliżającymi się igrzyskami paraolimpijskimi w Rio de Janeiro. Szermiercza plansza w Brazylii okazała się dla biało-czerwonych przyjazna trzykrotnie. Trzecim zawodnikiem w turnieju szablistów w kategorii B został Adrian Castro. Dariusz Pender i Michał Nalewajek jako jedyni wrócili z tych igrzysk z dwoma medalami. Wraz z Jackiem Gaworskim uplasowali się na drugiej pozycji we florecie, z Kamilem Rząsą zaś sięgnęli po brąz w szpadzie.
Do Rzymu w 16-osobowym składzie
Podczas czterech tegorocznych edycji zawodów z cyklu Pucharu Świata (Eger, Piza, Stadskanaal i Warszawa) biało-czerwoni na podium turniejów indywidualnych i drużynowych meldowali się ponad dwudziestokrotnie. Od samego początku doskonale spisywał się Adrian Castro. Zawodnik stołecznego IKS-u z szermieczej planszy aż trzykrotnie schodził niepokonany. W lutym sięgnął w Eger po srebro, z marcowego turnieju w Pizie i majowego w Stadskanaal przywiózł już złoto. Swoją złotą kolekcję 27-latek powiększył podczas rozgrywanej w Warszawie XVII już edycji zawodów Pucharu Świata o Szablę Kilińskiego. W decydującym finałowym starciu Polak pokonał różnicą jedenastu trafień Greka Panagiotisa Triantafyllou i to właśnie do niego powędrowała Szabla Kilińskiego będąca obiektem westchnień tłumnie przybyłych do stolicy zawodników z całego świata. Nominacja Castro na rozpoczynające się we wtorek mistrzostwa jest zatem w pełni uzasadniona.
Wraz z Adrianem Castro w stolicy Włoch wystąpi silna, 16-osobowa reprezentacja. W składzie znalazło się również miejsce dla Jacka Gaworskiego, Patrycji Haręzy, Norberta Całki, Michała Nalewajka, Kamila Rząsy, Marty Fidrych, Jadwigi Pacek, Dariusza Pendera, Rafała Tretera, Rafała Ziomka, Zbigniewa Wyganowskiego, Michała Siatkowskiego, Renaty Burdon, Grzegorza Lewonowskiego. Dużym kredytem zaufania obdarzony został niespełna 43-letni Grzegorz Pluta, którego przez długi czas prześladowały kontuzje. Nadchodzące mistrzostwa będą dla niego pierwszym poważnym startem w 2017 roku.
Kategorie niepełnosprawności
W szermierce na wózkach zawodnicy rywalizują o komplety medali w trzech kategoriach niepełnosprawności: A, B i C.
W kategorii A prawo startu przysługuje zawodnikom po amputacjach dolnych kończyn lub zawodnikom z częściowym ich niedowładem, mającym swobodę ruchów tułowia i rąk.
Kategoria B zarezerwowana jest dla zawodników po urazach rdzenia kręgowego, posiadających porażone kończyny dolne lub minimalny niedowład rąk.
W kategorii C natomiast rywalizują zawodnicy z cąłkowitym porażeniem kończyn dolnych oraz niedowładem kończyn górnych. Warto dodać, że podczas igrzysk paraolimpijskich medale w tej kategorii nie są przyznawane.
Program mistrzostw świata
Poniżej przedstawiamy plan rozgrywanych konkurencji podczas mistrzostw świata.
-> Wtorek, 7.11.: floret mężczyzn A i B, szabla kobiet B, szpada kobiet A
-> Środa, 8.11.: floret kobiet A i B, szpada mężczyzn B, szabla mężczyzn A
-> Czwartek, 9.11.: szpada mężczyzn A, szabla kobiet A, szabla mężczyzn B, szpada kobiet B
-> Piątek, 10.11.: szpada kobiet drużynowo, floret mężczyzn drużynowo, floret kobiet C, szpada mężczyzn C
-> Sobota, 11 .11.: szpada kobiet C, floret mężczyzn C, szabla mężczyzn drużynowo, floret kobiet drużynowo
-> Niedziela, 12.11.: szabla kobiet drużynowo, szpada mężczyzn drużynowo
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.