Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Para Prezydencka wręczyła nominacje paraolimpijczykom

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września. W dalekiej Japonii Polskę będzie reprezentowało 90 zawodników. Uroczystość wręczenia nominacji paraolimpijskich odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w poniedziałek 16 sierpnia. 

Igrzyska paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnościami. Fakt, że nominacje zostały wręczone zawodnikom i przedstawicielom misji paraolimpijskiej przez Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudę, jest wyrazem niezwykłego szacunku dla polskiego ruchu paraolimpijskiego i wartości z nim związanych. Sport jest jeden, a igrzyska paraolimpijskie są kontynuacją wielkiego święta idei krzewionych zarówno przez Pierre’a de Coubertina, twórcy igrzysk nowożytnych, jak również sir Ludwiga Guttmanna, twórcy igrzysk paraolimpijskich.

– Szanowna rodzino paraolimpijska, drodzy zawodnicy i trenerzy – uczestnicy XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio! – zwrócił się do reprezentantów Polski Prezydent RP, Andrzej Duda. – Ogromnie się cieszę, że mogliśmy państwa przyjąć w pałacu prezydenckim i że mamy ten zaszczyt, mogąc wręczyć państwu nominacje paraolimpijskie. Mam nadzieję, że wszystkie trudności związane z pandemią udało się przezwyciężyć, a wy wrócicie do Polski z bagażem cięższym niż ten, z którym lecicie do Japonii – cięższym o wiele zdobytych medali. Jesteście ludźmi niezwykłego ducha i wykonujecie wspaniałą robotę wlewając nadzieję w serca wielu z nas – także tych, którzy borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki wam odzyskują oni sens życia. Powodzenia! – powiedział Prezydent.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli też udział m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, oraz Ambasador Japonii Jego Ekscelencja Akio Miyajima. Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, nie krył zadowolenia z faktu, iż po raz kolejny nominacje są wręczane przez Parę Prezydencką – podobna uroczystość miała miejsce w 2018, kiedy to Para Prezydencka wręczała nominacje Paraolimpijczykom w Belwederze przed zimowymi igrzyskami paraolimpijskimi w Pjongczangu.

Zobacz:  Bartosz Ostałowski ambasadorem kampanii "Prowadzę, jestem trzeźwy"

– To niezwykły moment – czas, kiedy otrzymujemy nominacje to znak, że igrzyska są na wyciągnięcie ręki. To, że mogliśmy otrzymać je z rąk Pary Prezydenckiej, to dla nas dowód najwyższego uznania – pokazuje to, jak ważnym wydarzeniem w świecie sportu są igrzyska paraolimpijskie. Nie moglibyśmy się do nich przygotować, gdyby nie wsparcie wielu instytucji, w tym rządowych – Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie będzie kibiców na obiektach, ale mając świadomość, że będą przed telewizorami w trakcie ponad 100 godzin transmisji na antenie TVP Sport, nasi sportowcy na pewno odczują ich wsparcie. Chcielibyśmy oczywiście powalczyć o jak najwięcej medali i o utrzymanie się na 9. miejscu tabeli medalowej wszech czasów, ale najważniejsze, abyśmy zainspirowali kolejne osoby z niepełnosprawnościami do wyjścia z domu – to przecież ok. 15% globalnego społeczeństwa.  Zawodnikom życzę wielu sukcesów i medali, oczywiście najlepiej tych odbieranych w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego – powiedział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

Przyrzeczenie olimpijskie w imieniu wszystkich zawodników odczytała wicemistrzyni paraolimpijska w pływaniu Oliwia Jabłońska. Natomiast w imieniu pracowników misji przyrzeczenie odczytał trener reprezentacji paratenisa stołowego Andrzej Ochal. Misja paraolimpijska liczyć będzie w sumie 153 osoby, a w jej składzie obok zawodników i przewodników znajdą się trenerzy, fizjoterapeuci i pracownicy misji.

Podczas uroczystości zawodnicy w imieniu wszystkich członków misji i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przekazali Parze Prezydenckiej prezent – zestaw rakietek do badmintona. Warto dodać, iż parabadminton debiutuje w programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Zawodnicy otrzymali także z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy flagę narodową.

W gronie sportowców, którzy w Tokio będą walczyć o najlepszy wynik i o to, aby na międzynarodowych arenach zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, znaleźli się przedstawiciele 12 dyscyplin paraolimpijskich. Polscy zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (35 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik). Łącznie będzie nas reprezentowało 90 zawodników – 34 kobiety i 56 mężczyzn. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych: paralekkoatleta Maciej Lepiato (Start Gorzów Wielkopolski) i parapływaczka Joanna Mendak (Start Białystok). W ceremonii zamknięcia, która ze względu na pandemiczne obostrzenia będzie się odbywała w okrojonym składzie (zawodnicy bezpośrednio po zakończeniu swoich konkurencji wracają do kraju), polskiej reprezentacji przewodzić będzie parabadmintonista Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle).

Zobacz:  Oliwia Jabłońska pływacką wicemistrzynią świata. Jacek Czech z brązowym medalem

————

Informacja prasowa PKPAR
Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

 

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL