Tym żyliśmy przez ostatnie miesiące! ParaSPORTOWY przegląd wydarzeń 2019 roku

Przełom roku to doskonały moment, aby zatrzymać się na chwilę i poddać analizie czas, który mamy już za sobą, a także z optymizmem i nutką ekscytacji spojrzeć w czekającą przyszłość. Jaki był 2019 rok i które dokonania polskich sportowców w sezonie poprzedzającym letnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio utkwiły najbardziej w naszej pamięci? Rzućmy raz jeszcze okiem na wydarzenia, które na przestrzeni dwunastu miesięcy absorbowały nasze myśli oraz rozpalone od emocji serca.

1 – pierwszy = najlepszy! Polski tenis stołowy najsilniejszy na Starym Kontynencie! Podczas wrześniowych mistrzostw Europy w szwedzkim Helsingborgu biało-czerwoni zdominowali rywalizację za pingpongowym stołem. Podopieczni trenera Andrzeja Ochala aż 18-krotnie meldowali się na podium, zdobywając pięć złotych, pięć srebrnych oraz osiem brązowych krążków. To doskonała informacja w perspektywie rozgrywanych na przełomie sierpnia i września igrzysk w Tokio, w których pewni występu z racji indywidualnie zdobytych tytułów są Dorota Bucław, Natalia Partyka oraz Patryk Chojnowski.

1 – doskonale biało-czerwoni spisali się również na mistrzostwach świata w showdown, które gościła włoska Olbia. Indywidualnie poza zasięgiem konkurentów okazali się Adrian Słoninka oraz Elżbieta Mielczarek. Oboje byli również solidną podporą w zespołowej rywalizacji zakończonej po raz trzeci na tych zawodach triumfem graczy znad Wisły.

1 – rok 2019 po stronie plusów zapisać może Monika Kotzian, która w debiucie na mistrzostwach świata w snowboardzie w konkurencji banked slalom uplasowała się na trzecim miejscu, zaś w snowboardcrossie sięgnęła po złoty medal.

2 – medale mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim ma już w swoim dorobku Igor Sikorski, udowadniając w ten sposób, że nie bez powodu zaliczany jest do grona jednych z najlepszych specjalistów startujących na monoski. W 2017 roku zdobył w slalomie po tytuł wicemistrza globu, zaś w styczniu 2019 roku w tej samej konkurencji pojechał na jednej narcie po brązowy kruszec.

2 – w sezonie 2018/2019 Witold Skupień do samego końca liczył się w grze o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. Finałowe zawody w Sapporo przyniosły decydujące rozstrzygnięcia. Kryształowa Kula wśród panów z grupy stojącej powędrowała do Ukraińca Grigorija Wowczyńskiego, który wyprzedził o 22 punkty naszego reprezentanta będącego wiceliderem tego zestawienia. Obaj zawodnicy stoczyli między sobą pasjonujący pojedynek o brązowy medal mistrzostw świata na dystansie 20 km techniką klasyczną. Krążek był na wyciągnięcie ręki, do pełni szczęścia zabrakło Polakowi… 0,2 s!

2 – srebrnymi literami na kartach historii polskiego łucznictwa zapisała się Milena Olszewska, która podczas mistrzostw świata w holenderskim 's-Hertogenboschu ustrzeliła wicemistrzowski tytuł. Trenująca na co dzień w gorzowskim Starcie zawodniczka na międzynarodowej arenie wyrobiła sobie solidną markę. Podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie oraz Rio de Janeiro dwukrotnie sięgnęła po brąz. W jakim nastroju opuści japońską stolicę? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka miesięcy.

2medal mistrzostw świata w tańcu na wózkach przywieźli z Bonn Piotr Iwanicki wraz z partnerującą mu Nadine Kinczel. Ich taneczne umiejętności w rytmach latynoamerykańskich (combi latin 2) wysoko ocenione zostały przez sędziów, którzy złoto przyznali ostatecznie duetowi z Rosji, zaś polską parę nagrodzili srebrem.

3 – trzy medale, po jednym z każdego koloru, wyłowili z wody pływacy podczas mistrzostw świata w Londynie. Królową 400 metrów stylem dowolnym (S10) okrzyknięta została Oliwia Jabłońska, wicemistrzowski tytuł w sprincie stylem grzbietowym (S2) powędrował do Jacka Czecha, a z brązu na dystansie 100 metrów delfinem (S8) cieszył się Michał Golus, którego eksplozja talentu nastąpiła rok wcześniej na europejskim czempionacie w Dublinie.

3 – krążki, jeden mistrzostw świata oraz dwa mistrzostw Europy, wywalczyli w 2019 roku polscy kajakarze. Po tytuł mistrzyni kontynentu po dwóch (!) latach treningu popłynęła w kajaku Katarzyna Kozikowska (Sobczak). Podwójny sukces świętował Jakub Tokarz, który najpierw został wicemistrzem Europy, a następnie brązowym medalistą globalnego czempionatu w wyścigu kanadyjek. Oboje zdobyli również dla naszego kraju przepustki paraolimpijskie do Tokio.

3z trzema krążkami powrócili z mistrzostw świata w Cheongju (Korea Południowa) nasi szermierze na wózkach, którzy wciąż walczą na planszy o jak największą ilość imiennych biletów na przyszłoroczne igrzyska. Z tytułu wicemistrzyni świata w szabli kat. A cieszyła się Kinga Dróżdż, natomiast brąz w indywidualnych potyczkach kat. B (również w szabli) zdobyli Adrian Castro oraz Grzegorz Pluta.

4 – rekordy świata (wszystkie w konkurencjach technicznych) padły łupem polskich lekkoatletek podczas światowego czempionatu w Dubaju. Podwójną porcję sportowej radości zaaplikowała polskim kibicom Lucyna Kornobys, uzyskując najlepsze w historii wyniki w pchnięciu kulą (7,81 m w kat. F33) oraz rzucie oszczepem (16,99 m – F33). Powody do zadowolenia mają również specjalizująca się w skoku w dal Karolina Kucharczyk – 6,21 m (T20) oraz Renata Śliwińska, która posłała dysk na odległość 24,65 m (F40).

Zobacz:  Murderball, czyli boisko pełne emocji. Sezon Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 2017 trwa!

5 – jak miesiąc, czyli maj, a ten przyniósł doskonałe wieści z Montrealu, na które polska boccia ciężko pracowała długie lata. O historyczny sukces pokusiła się startująca w kategorii BC3 nasza eksportowa para Edyta Owczarz/Damian Iskrzycki, która w rozgrywanych zawodach World Open sięgnęła po złoty medal.

6 – to lokata naszych koszykarzy na wózkach podczas organizowanych przez Wałbrzych i Świebodzice mistrzostw Starego Kontynentu będących zarazem turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni marzenia o drugim występie na igrzyskach zmuszeni będą odłożyć na co najmniej cztery lata, przepustki do Japonii uzyskały bowiem cztery najlepsze europejskie drużyny.

6 – na „szóstkę” spisali się również Jolanta Majka oraz Michał Gadowski, którzy na wioślarskich mistrzostwach globu w Linzu wywalczyli dla Polski paraolimpijską przepustkę w konkurencji mieszanych dwójek.

6 – Portugalskie Guimarães okazało się szczęśliwe dla naszych judoków z zespołem Downa rywalizujących o komplety medali mistrzostw świata. Szóstka naszych reprezentantów w komplecie stanęła na podium, w tym aż czterokrotnie na jego najwyższym stopniu! Po złote trofea w swoich kategoriach wagowych sięgnęli Tymoteusz Kełpiński, Zuzanna Urbańska, Radosław Siejka oraz Oliver Trepiński.

7 – czyli lipiec, w którego ostatnich dniach przyszło nam mocno ściskać kciuki za lekkoatletów z zespołem Downa. W rozgrywanych w otwartej formule mistrzostwach Europy medalowy dorobek biało-czerwonych prezentował się niezwykle okazale, a w jego skład weszło sześć elementów: jeden ze złota, dwa ze srebra oraz trzy w kolorze brąz. Po mistrzowski tytuł okraszony nowym rekordem Europy na 800 metrów pobiegła wówczas Zofia Dzięcioł, która rywalizację na bieżni z powodzeniem łączy ze startami w basenie oraz narciarskim stoku.

8 – ósma edycja turnieju Amp Futbol Cup dostarczyła zarówno kibicom jak i piłkarzom ogrom powodów do wzruszeń. Polska reprezentacja przy pełnych trybunach po raz pierwszy w historii sięgnęła bowiem po końcowe zwycięstwo. Biało-czerwoni dumnie kroczyli od wygranej do wygranej, tracąc pierwsze gole dopiero w finale, w którym pokonali 3:2 faworyzowanych Rosjan.

8szwajcarskie Nottwil hojnie obdarowało naszych lekkoatletów, którzy rywalizowali z juniorską elitą o tytuły mistrzów świata. Dorobek, w którym znalazły się trzy złota, cztery srebra oraz jeden brąz, w medalowej klasyfikacji zaowocował dwunastą lokatą.

8 – ostatnią ósmą lokatę zajęli rugbyści na wózkach w odbywających się w Vejle w Danii mistrzostwach kontynentu. Biało-czerwoni zanotowali tym samym spadek do dywizji B, a z trzeciego z rzędu tytułu cieszyli się Brytyjczycy, pokonując w finale reprezentantów gospodarzy.

9 – wiosna tego roku była bardzo gorąca. Taneczny parkiet dziewiątej edycji polsatowskiego formatu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” rozgrzany został do czerwoności za sprawą Joanny Mazur, która wszystkie etapy tanecznego wtajemniczenia zgłębiała pod fachowym okiem Jana Klimenta. Nasza mistrzyni świata zaskarbiła sobie ogromną sympatię widzów, a piękną metamorfozę lekkoatletki zasłużenie zwieńczyła Kryształowa Kula.

9 – tyloma krążkami mistrzostw świata (sześcioma na szosie i trzema na torze) polscy kolarze mogą podsumować tegoroczny sezon startowy. W rywalizacji pod dachem po złoto oraz tęczową koszulkę pojechali startujący na tandemie Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem, nie dając szans swoim konkurentom w wyścigu na dochodzenie.

10 – w październiku Śląsk Wrocław sięgnął po tytuł klubowych mistrzów świata w blind footballu. – Już nas uszczypnęło wiele osób, ale dalej w to nie możemy uwierzyć – po ostatnim gwizdku sędziego polska szatnia zalana została falą radości. Gratulacjom nie było końca, a do listy gratulujących dołączył m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

11 – jedenaście wspaniałych i walecznych serc, którym w drodze po sukces niestraszne są wszelkie niedogodności. W listopadzie o szczere uśmiechy na twarzach zadbały niesłyszące piłkarki, które w szwajcarskim Winterthur sięgnęły po wicemistrzostwo świata w futsalu. Srebro globalnego czempionatu obok ubiegłorocznego mistrzostwa kontynentu to kolejne, niezwykle cenne doświadczenie w kontekście zbliżających się letnich igrzysk Głuchych, podczas których w 2021 roku nasze panie bronić olimpijskiego srebra.

11 – poniżej oczekiwań oraz swoich ambicji spisali się biało-czerwoni w mistrzostwach Europy w siatkówce na siedząco. Biało-czerwona męska drużyna w stawce dwunastu ekip znalazła się na przedostatnim miejscu. Świetnie za to poszło siatkarzom plażowym, którzy z turnieju 2019 Pingtan Beach World Series Open wrócili ze srebrem oraz brązem.

12 – dwunasta edycja mistrzostw świata w badmintonie była wyjątkowa: po raz pierwszy w historii tej dyscypliny w tym samym miejscu i czasie lotki w dłoń chwycili sportowcy pełnosprawni oraz z niepełnosprawnością. Po brązowy kruszec w grze pojedynczej sięgnął w Bazylei Bartłomiej Mróz, który pewnie zmierza po kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Dwukrotnie na najniższy stopień podium wskoczyła Daria Bujnicka, która w deblu osiągnęła sukces z Oliwią Szmigiel, zaś w mikście połączyła siły z Malezyjczykiem Didinem Taresohem.

Zobacz:  Tokio 2020: Michał Nalewajek szósty we florecie

13 – to łączny dorobek niesłyszących pływaków walczących w Sao Paulo o medale globalnego czempionatu. Na tak imponujący wynik złożyły się trzy złote, pięć srebrnych oraz pięć brązowych krążków, co w medalowej klasyfikacji zawodów dało znakomitą czwartą lokatę. Pierwszoplanowe role w polskiej ekipie odegrali wówczas Julia Dragan, Artur Pióro, Julia Chmielewska oraz Konrad Powroźnik.

14 – to lokata naszych curlerów na wózkach w mistrzostwach świata dywizji B. W rozgrywkach na zapleczu elity złote medale wywalczyli Kanadyjczycy, pokonując w finale ekipę ze Szwecji.

15z takim dorobkiem polscy lekkoatleci zwieńczyli tegoroczne starty w najważniejszej imprezie sezonu, czyli mistrzostwach świata w Dubaju. Na najwyższym stopniu podium stanęły Barbara Bieganowska, Karolina Kucharczyk oraz Lucyna Kornobys. Trzy złota uzupełnia pięć sreber oraz siedem brązów, co dało ostatecznie jedenastą lokatę w końcowej klasyfikacji mistrzostw.

Dubaj żegna lekkoatletów. 15 medali Polaków na mistrzostwach świata!

16 – paraolimpijczycy niecierpliwie odliczają dni do rozpoczęcia igrzysk w Tokio. Już teraz śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że będą to igrzyska rekordów. Dla najlepszych sportowców XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich przygotowano 540 kompletów medali. W stolicy Japonii przewidziano start 4400 sportowców. Najliczniejszą grupę (1100) stanowić będą lekkoatleci, którzy powalczą o krążki w 168 konkurencjach.

16 – to łączna ilość lokat na podium wywalczonych przez szermierzy na wózkach w pięciu odsłonach tegorocznego Pucharu Świata. Polską specjalność w 2019 roku bez wątpienia stanowiła szabla, w której na pierwszy plan wysuwają się trzy nazwiska. Po dwa razy na najwyższym stopniu podium stawali Kinga Dróżdż (kat. A), Adrian Castro i Grzegorz Pluta (obaj kat. B). O poczynaniach naszych mistrzów szabli, szpady oraz floretu na bieżąco informowaliśmy na naszej stronie.

19 – pozostając wciąż przy szermierce, nie sposób nie wspomnieć o wydarzeniu, które za każdym razem rozpala serca sympatyków tej pięknej i elitarnej dyscypliny do czerwoności. To Puchar Świata „Szabla Kilińskiego”, który na szermierczej mapie po raz pierwszy pojawił się w 2001 roku. Profesjonalne przygotowanie imprezy połączone z dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach efektowną oprawą zapracowały w paraolimpijskim środowisku na opinię jednych z najlepszych zawodów tej rangi. Podczas tegorocznej dziewiętnastej edycji ustanowiony został kolejny rekord frekwencji. Swoją obecność potwierdziło ponad 250 mistrzów białej broni z 33 krajów, wśród których znaleźli się debiutanci z takich krajów jak Litwa, Finlandia czy Łotwa. Jubileuszowa 20. edycja, która odbędzie się na początku lipca, to dopiero będzie petarda!

21 – zawodników (sześć kobiet oraz piętnastu mężczyzn) reprezentowało nasz kraj podczas XIX Zimowych Igrzysk Głuchych we Włoszech. Niesłyszący sportowcy z igrzysk tych przywieźli dwa medale, srebro oraz brąz, które zdobyli w szachach błyskawicznych.

69 – z takim dorobkiem polska reprezentacja opuściła Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w marcu pełniły honory gospodarza Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Polscy sportowcy z intelektualną niepełnosprawnością mogą pochwalić się rekordowym wynikiem 69 medali: 30 złotych, 21 srebrnych oraz 18 brązowych, poprawiając tym samym o trzy krążki osiagnięcie z igrzysk w 2015 roku.

69 medali biało-czerwonych podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi!

137 – tyle kilogramów wycisnęła Marzena Zięba podczas mistrzostw świata lipcowych mistrzostw świata w Nur-Sułtanie. Jest to zarazem nowy rekord Europy w kategorii wagowej +86 kg.

214,3 – z takim punktowym wynikiem Barbara Moskal wystrzelała historyczny tytuł mistrzyni świata w konkurencji karabinka pneumatycznego stojąc w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku. Dodatkowo o 0,1 pkt. Polka poprawiła swój poprzedni rekord świata. Jej wyczyn nie przeszedł bez echa w środowisku paraolimpijskim. W comiesięcznym plebiscycie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego nagrodzona została tytułem sportowca października.

153 – za dokładnie tyle dni poznamy nazwiska pierwszych medalistów lekkoaletycznych mistrzostw Europy. „Królowa sportu” w najlepszym wydaniu tego słowa na niemal tydzień zawita do Bydgoszczy.

237 – tyle dni dzieli nas od ceremonii otwarcia letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Nasz kraj na ten moment wywalczonych ma blisko 30 kwalifikacji w takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, pływanie, kajakarstwo, strzelectwo czy wioślarstwo.

256 – a tyle pozostało do pierwszego gwizdka sędziego zwiastującego początek ampfutbolowych mistrzostw Europy. Polska reprezentacja pod wodzą trenera Marka Dragosza przed własną publicznością bronić będzie brązowego krążka. Wszystkich fanów piłki nożnej już teraz zapraszamy do Krakowa!

26 000 – tak liczne grono Czytelników jest już z nami na Facebooku. Za każde polubienie z całego serca dziękujemy! 🙂

————

Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL