Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Po raz dwunasty z udziałem Polski. Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie w liczbach

Na Stadionie Olimpijskim w Pekinie dziś oficjalnie zapłonął paraolimpijski ogień. W najważniejszej sportowej imprezie ostatniego czterolecia o medale powalczy 15-osobowa reprezentacja Polski, w skład której wchodzi 11 niepełnosprawnych sportowców oraz 4 przewodników. Poniżej przedstawiamy garść liczbowych faktów opisujących to multidyscyplinarne sportowe wydarzenie.

1 – pierwsze miasto, które podołało organizacji letnich oraz zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich to właśnie Pekin. W 2008 roku chińska stolica była gospodarzem obu sportowych wydarzeń z udziałem przedstawicieli letnich dyscyplin.

2 – jak dwoje chorążych. Podczas otwarcia igrzysk zaszczyt poniesienia biało-czerwonej flagi przypadł Andrzejowi Szczęsnemu (narciarstwo alpejskie) oraz Iwecie Faron (biegi narciarskie i biathlon), którą ostatecznie z udziału w ceremonii wykluczył poranny sobotni start w konkurencjach biathlonowych. Narciarkę KS Obidowiec Obidowa zobaczymy z polską flagą 13 marca w dniu zamknięcia igrzysk.

3 – dla trzech krajów zimowe paraigrzyska stanową paraolimpijski debiut. W stolicy Państwa Środka w rodzinie paraolimpijskiej oficjalnie witamy sportowców z Azerbejdżanu, Izraela oraz Portoryko.

4 – dla alpejczyka Andrzeja Szczęsnego są to czwarte w karierze igrzyska. Startujący na jednej narcie zawodnik Startu Bielsko-Biała wcześniej reprezentował nasz kraj w Turynie (2006), Vancouver (2010) oraz Soczi (2014).

6 – w tylu łącznie dyscyplinach toczyć się będą zmagania w Pekinie. Zimowy program paraolimpijski obejmuje rywalizację w biegach narciarskich, biathlonie, narciarstwie alpejskim, snowboardzie, curlingu na wózkach oraz hokeju na sledżach.

9 – dokładnie tyle dni potrwa walka o medale. Pierwsze krążki wręczone zostaną już w sobotę 5 marca, natomiast zwycięzców ostatnich finałów poznamy w dniu zakończenia igrzysk, tj. 13 marca.

12 – po raz dwunasty w igrzyskach zimowych uczestniczy polska reprezentacja paraolimpijska. Biało-czerwoni startują w paraigrzyskach od samego początku, czyli od szwedzkiego Örnsköldsvik (1976) i dotąd tylko raz zabrakło ich na pokrytym śniegiem trasach i stokach – w norweskim Geilo cztery lata później.

13 – po raz trzynasty przeprowadzone zostaną zmagania z udziałem przedstawicieli zimowych dyscyplin paraolimpijskich. W historycznych igrzyskach w Örnsköldsvik zaprezentowali się sportowcy z 16 krajów, dla których przygotowano medale w 53 wydarzeniach.

Zobacz:  Kolarstwo torowe: Biało-czerwoni walczą na mistrzostwach świata!

15 – tylu łącznie sportowców (11 z niepełnosprawnością plus 4 przewodników) odebrało nominacje na igrzyska w Pekinie. W składzie polskiej reprezentacji znaleźli się: Andrzej Szczęsny, Igor Sikorski, Iweta Faron, Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą, Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg, Monika Kukla, Krzysztof Plewa, Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem, Witold Skupień oraz Wojciech Taraba.

45 – to dorobek polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w zimowych igrzyskach, na który składa się 11 złotych, 6 srebrnych oraz 28 brązowych krążków. Miejsca w czołowej trójce do dziś przynosiły biało-czerwonym trzy dyscypliny: narciarstwo biegowe (36), narciarstwo alpejskie (8) oraz biathlon (1).

46 – sportowcy z tylu krajów uczestniczą w paraigrzyskach w Pekinie. Decyzją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego 3 marca br. z rywalizacji oficjalnie wykluczeni zostali Rosjanie oraz Białorusini w związku z brutalną napaścią na Ukrainę. Sportowcy zza naszej wschodniej granicy, mimo że od ponad tygodnia toczy się na ich terytorium krwawa wojna, zdecydowali się przylecieć do Państwa Środka. I choć sprowadzenie ich bezpiecznie do Pekinu stanowiło ogromne logistyczne wyzwanie, to chcą walczyć i wygrywać – dla siebie, dla swoich rodzin, dla wolnej i niepodległej Ukrainy.

78 – tyle konkurencji w ramach sześciu dyscyplin zostanie rozegranych w XIII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich.

96 – tylu niepełnosprawnych sportowców – najwięcej spośród obecnych w Pekinie ekip – liczy reprezentacja gospodarzy.

564 – tylu sportowców z niepełnosprawnością uczestniczy w tegorocznych igrzyskach, wśród nich 138 kobiet – najwięcej w historii.

————

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL