Dziesięć krążków wyłowili już z wody reprezentanci Polski podczas odbywających się w Lublinie mistrzostw Europy Niesłyszących w pływaniu. Drugiego dnia rywalizacji biało-czerwoni również pięciokrotnie meldowali się na podium, a ich łupem padły tym razem dwa medale z kruszcu srebrnego oraz trzy z brązu.
Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw dostępne jest tutaj
Medalowy worek podobnie jak w poniedziałek rozwiązał Artur Pióro. 27-latek, który dobę wcześniej popłynął po tytuł mistrza Starego Kontynentu w finale 400 metrów kraulem, tym razem na krótszym o połowę dystansie dołożył trzecie miejsce. Nasz reprezentant cztery długości basenu pokonał dziś w czasie 1:56,31 min i zmuszony był tym samym uznać wyższość dwóch Rosjan, Andrieja Żiwajewa i Mirona Denisowa To właśnie pomiędzy nimi rozegrała się pasjonująca i niezwykle zacięta walka o złoto. Szybszy z tej dwójki okazał się Żiwajew, który mistrzostwo Europy przypieczętował wynikiem 1:55,56 min. Jego kolega z reprezentacji na finiszu zameldował się 0,28 s później. Przez poranne eliminacje 200 metrów stylem dowolnym nie zdołali przebrnąć Jakub Kramarczyk i Rafał Wójcik. Kramarczyk miał ostatecznie jedenasty wynik, a Wójcik w gronie 23 startujących panów był 22. Los kolegów podzieliły także rywalizujące na „setkę” Anna Zadworna (16. w eliminacjach), Sandra Michałowska (17.), Paulina Prusik (22.) oraz Paulina Grzelak (23.).
Wtorek okazał się niezwykle pracowitym dniem dla Konrada Powroźnika. Mistrz olimpijski z ubiegłorocznych igrzysk w tureckim Samsunie w odstępie kilkudziesięciu minut wystąpił dziś w trzech finałach, kończąc każdy z nich na medalowej pozycji. Pierwszą konkurencją, w jakiej zaprezentował się przed swoją publicznością, było 100 metrów delfinem, które zaowocowało brązem. Trzecie miejsce 21-latkowi dał wynik 57,11 s, a złote i srebrne krążki powędrowały do Rosjanina Ilii Sarykina (56,76 s) i Włocha Luki Germano (56,95 s). Na siódmym miejscu w finale tej konkurencji sklasyfikowany został Kacper Nowicki – 1:00,44 min.
Kilkadziesiąt minut później Powroźnik wystartował w finale 200 metrów stylem zmiennym, na mecie uzyskał 2:12,12 min, co przyniosło mu srebro. Poza zasięgiem rywali okazał się dziś aktualny rekordzista świata na tym dystansie Rosjanin Witalij Obotin, który złoty medal przypieczętował wynikiem 2:07,98 min. Stawkę na podium uzupełnił jego rodak Roman Ławrow finiszujący 1,10 s po naszym zawodniku.
Trzeci krążek przyniosła naszemu reprezentantowi rozgrywana na samym końcu popołudniowej sesji mieszana sztafeta 4×100 metrów w stylu zmiennym. W eliminacjach wsparciem dla polskiego zespołu okazali się Igor Stempurski, Nina Bęben, Natalia Strzeszewska i Jakub Kramarczyk. Do finału wystawione zostały już cztery najsilniejsze w polskiej ekipie ogniwa, a drużynę na miarę brązowego medalu europejskiego czempionatu wraz z Powroźnikiem stworzyli Juliusz Sawka, Julia Dragan i Julia Chmielewska. Czwórka ta na ukończyła dzisiejszy wyścig w 4:16,73 min. Znakomicie po raz kolejny spisali się Rosjanie, którzy mistrzowski tytuł okrasili nowym rekordem globu. Reprezentanci Sbornej wynikiem 4:01,97 min o ponad pięć sekund poprawili należący do nich od ubiegłego roku najlepszy czas w historii tej konkurencji. Na drugim miejscu z niemal 10-sekundową stratą do zwycięzcy uplasowali się Ukraińcy.
Podwójnie zadowolona z dzisiejszej swojej postawy na pływalni może być Julia Chmielewska, która do brązu w sztafecie dorzuciła srebro w finale 400 metrów stylem zmiennym. Poza zasięgiem koleżanek okazała się zwyciężczyni porannych eliminacji Rosjanka Polina Biłałowa, która rezultatem 5:04,93 min ustanowiła nowy rekord Starego Kontynentu. 15-letnia Polka dopłynęła do mety w 5:13,40 min, wyprzedzając kolejną zawodniczkę o 2,98 s. Czołową trójkę uzupełniła Ukrainka Julia Tierieszczenko, a tuż za podium znalazła się zaledwie 14-letnia Julia Dragan, której do medalowej pozycji zabrakło 6,01 s. Najmłodszą w polskiej ekipie reprezentantkę zobaczymy jutro w finale 800 metrów kraulem, w dzisiejszych elimiancjach popisała się trzecim wynikiem.
Po dwóch dniach na czele klasyfikacji medalowej bez zmian. Na pierwszej pozycji umocnili się Rosjanie, którzy triumfowali w jedenastu spośród czternastu konkurencji. W 18-elementowym dorobku reprezentantów Sbornej znaleźć można także dwa srebra oraz pięć brązów. Drugie miejsce wciąż zajmują Ukraińcy, którzy pochwalić się mogą dwoma złotymi, pięcioma srebrnymi oraz dwoma brązowymi medalami. Tuż za nimi z dziesięcioma lokatami na podium (1-3-6) plasują się biało-czerwoni.
————
Fot.: Oficjalny fanpage Julii Chmielewskiej.