Guttmanny rozdane! Kinga Dróżdż sportowcem 2020 roku

Szablistka Kinga Dróżdż (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa), tegoroczna zwyciężczyni zawodów Pucharu Świata w Egerze, została wybrana Sportowcem Roku 2020 w 2. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

#Guttmanny2020 zostały rozdane w czterech kategoriach. Trenerem Roku został Zbigniew Lewkowicz (lekkoatletyka), za Wydarzenie Sportowe roku uznano 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Krakowie, natomiast Organizacją Roku głosami Kapituły i internautów został wybrany Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start„. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymała Renata Bielecka, wydawczyni programu „Pełnosprawni” tworzonego przez antenę TVP Sport.

Rok 2020 w świecie sportu przejdzie do historii jako szczególnie dziwny. Pandemia sparaliżowała sportowy kalendarz, wiele imprez nie odbyło się lub zostało przełożonych – z najważniejszą imprezą czterolecia włącznie. Z zupełnie nowymi warunkami, a przede wszystkim ze zmianą terminu igrzysk w Tokio musieli sobie poradzić wszyscy – od organizatorów i działaczy począwszy, a na szkoleniowcach i zawodnikach skończywszy. Polska na tle innych krajów i tak była chlubnym wyjątkiem, jeśli chodzi o liczbę zawodów, które w dużym rygorze sanitarnym jednak udało się zrealizować. Polski Komitet Paraolimpijski także podjął wyzwanie – zorganizował plebiscyt, a jego finał odbył się w formie transmisji online bez udziału gości i publiczności. Słowa pozdrowień do wszystkich sportowców z niepełnosprawnościami i internautów przesłał także Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wiem, że dla wielu z Państwa dzień, gdy ogłoszono decyzję o przełożeniu igrzysk na 2021 rok, był najgorszym dniem pandemii. I doskonale Was rozumiem. Dla każdego zawodnika i zawodniczki zawody oraz sportowa rywalizacja są jak tlen – trudno bez niego oddychać, a igrzyska to spełnienie marzeń każdego sportowca. Jednak musieliście zaakceptować nową rzeczywistość i odnaleźć się w nowych warunkach przygotowań. Cieszę się, że Polski Komitet Paraolimpijski mimo trudności związanych z pandemią organizuje plebiscyt na sportowca roku. Dzisiejszy finał w formie transmisji online bez udziału gości i publiczności jest nietypowy, ale paraolimpijczycy słyną z tego, że potrafią pokonywać wszelkie trudności. Często powtarzacie, że niemożliwe nie istnieje. Patrząc na to, co robicie na co dzień w sporcie, trudno się z tym nie zgodzić. Gratuluję wszystkim finalistom i laureatom, #Guttmanny2020 na pewno trafią w dobre ręce. Wszystkim życzę zdrowia i sukcesów, życzę także, by rok 2021 był pełen sportowych wydarzeń. Życzę, by igrzyska w Tokio były dla Was szczęśliwe i byście spełnili na nich wszystkie swoje marzenia. Powodzenia! –  powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała 25 nominacji w czterech kategoriach: sportowiec – 10 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2020 roku – 5 wydarzeń. Cała 25 ostatecznie walczyła o zwycięstwo w plebiscycie w trzecim etapie – głosowaniu internautów. O zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów. Najgorętsze była dwa ostatnie dni, głosy napływały tuż przed północą 22 listopada.

Zobacz:  Szermierka na wózkach: Floreciści tuż za podium mistrzostw świata

Sportowcem 2020 Roku głosami Kapituły i internautów została uprawiająca szermierkę na wózkach Kinga Dróżdż, która reprezentuje klub IKS-AWF Warszawa. Tegoroczna zwyciężczyni zawodów Pucharu Świata w szabli (kat. A) w węgierskim Egerze obecnie w światowym rankingu w szabli kobiet kat. A zajmuje drugie miejsce z zaledwie trzypunktową stratą do Ukrainki Jewgienii Breus, ale w rankingu klasyfikacyjnym do Tokio jest pierwsza. Igrzyska w Japonii będą pierwszymi w jej sportowej karierze, a otrzymany #Guttmann2020 będzie dla niej z pewnością dobrym znakiem.

Guttman w tym roku trafia w moje ręce ❗

Dziękuje wszystkim, którzy poświęcili swój czas i oddali na mnie głos,…

Opublikowany przez Kinga Dróżdż Środa, 2 grudnia 2020

 

– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę tutaj dzisiaj z państwem być i odebrać tę nagrodę, to dla mnie duże wyróżnienie. To ciężka statuetka, ale na pewno się polubimy – powiedziała Kinga Dróżdż po otrzymaniu Guttmanna dla Najlepszego Sportowca. – Myślę, że ten rok zaskoczył wszystkich, żyjemy w niepewnych czasach, nie wiemy, kiedy odbędą się kolejne starty. Mimo to trenujemy i przygotowujemy się do igrzysk. Warto przejść przez te przeszkody, by wyjść z tego silniejszym.

Zapytana, co zrobi ze statuetką, odpowiedziała:

– Guttmann powędruje na półkę, na której stoją medale zdobyte w szermierce na wózkach. Będzie się na pewno rzucał w oczy w moim mieszkaniu.

Nagrodę dla najlepszego sportowca ogłosił Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

– Trzeba marzyć odważnie, ale trzeba też konsekwentnie dążyć do celu, choćby droga była kręta i wyboista. Brzmi prosto? Przyjrzyjcie się zatem osiągnięciom naszych finalistów. Spróbujcie choć w części zdobyć tyle, co oni. To „superheroes”, a ich historie to żywe inspiracje do działania.  podkreślił Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy. – Szermierka jest pięknym i pełnym paradoksów sportem. Mówi się, że pozwala wyzwolić wewnętrzną agresję, ale zarazem zapanować nad emocjami. To wyrafinowana sztuka, w której z ogromną gracją i znakomitymi wynikami odnajduje się właśnie pani Kinga Dróżdż. Bardzo gratuluję i myślę, że inaczej niż podczas walki może pani spokojnie okazać emocje – dodał, ogłaszając nazwisko zwyciężczyni tegorocznego plebiscytu.

Zwycięzcy plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna oraz czeki paliwowe, ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo dla zwyciężczyni plebiscytu Polski Komitet Paraolimpijski ufundował nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł.

Sir Ludwig Guttmann był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec, a gdy osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 1948 roku, zorganizował zawody sportowe dla weteranów II wojny światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.

Zobacz:  PŚ w szermierce na wózkach: Biało-czerwoni poza ósemką

Trenerem 2019 roku został Zbigniew Lewkowicz, trener sekcji lekkoatletycznej Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” oraz kadry narodowej i trener-koordynator kadry paraolimpijskiej. Jego zawodnicy w 2020 roku osiągali rekordy świata i znakomite rezultaty w tabelach wyników międzynarodowych. W przeszłości był uznany trenerem roku 2002-2003 w Polsce, a także trenerem roku sportowców niepełnosprawnych w 2005, 2012 i 2016 roku w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.

Wydarzeniem 2020 Roku głosami Kapituły i internautów wybrano 48. Paralekkoatletyczne MP w Krakowie. Podczas pandemii COVID-19 była to największa impreza lekkoatletyczna w tym roku w Europie i prawdopodobnie na świecie. Tegoroczna edycja mistrzostw odbyła się na stadionie AWF Kraków. Oprócz reprezentantów Polski do udziału w mistrzostwach zgłosili się zawodnicy z Czech, Portugalii, Malty, Grecji, Chorwacji czy Danii. Po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii koronawirusa lekkoatleci mogli przejść klasyfikację, która pozwoliła im ze względu na daną niepełnosprawność startować w określonej klasie startowej w danej konkurencji w zawodach rangi międzynarodowej.

Organizacją 2020 roku został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start„. PZSN „Start” został powołany do organizowania i rozwijania powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji ruchowej, turystyki i wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych oraz reprezentowania zrzeszonych w nim organizacji. W 2020 roku PZSN „START” mimo pandemii zorganizował: lekkoatletyczne mistrzostwa Polski w Krakowie, mistrzostwa Polski w kolarstwie (Rzeszów), finał pływackiego Grand Prix (Łódź) oraz mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w narciarstwie biegowym (Ptaszkowa).

Nagrodę Specjalną 2. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego otrzymała Renata Bielecka, wydawczyni programu „Pełnosprawni” realizowanego przez antenę TVP Sport i emitowanego także na antenie TVP1.  Program, który powstał w 2006 roku, w całości jest poświęcony aktywności sportowej osób z niepełnosprawnością. Redaktor Renata Bielecka jest jego wydawczynią nieprzerwanie od jesieni 2012 roku. Obecnymi prowadzącymi są Sylwia Michałowska i Mateusz Jarecki, którzy poprowadzili tegoroczny finał 2. Plebiscytu.

Zwycięzcy plebiscytu w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Sportowiec Roku 2020 – Kinga Dróżdż (IKS-AWF Warszawa)

Kategoria Trener Roku 2020 – Zbigniew Lewkowicz

Kategoria Wydarzenie Roku 2020 – 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Krakowie.

Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2020 – PZSN „Start

Nagroda Specjalna Roku 2020 – Renata Bielecka (TVP Sport)

Kategoria Sportowiec Roku 2020 – miejsca w głosowaniu: 

  1. Kinga Dróżdż (IKS-AWF Warszawa)
  2. Adrian Castro (IKS-AWF Warszawa)
  3. Faustyna Kotłowska (GZSN START Gorzów Wielkopolski)
  4. Wojtek Makowski (UKS G-8 Bielany Warszawa)
  5. Natalia Partyka (KSI START Szczecin)
  6. Jolanta Majka i Michał Gadowski (KSI START Szczecin)
  7. Renata Śliwińska (GZSN START Gorzów Wielkopolski)
  8. Patryk Chojnowski (KSI START Szczecin)
  9. Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński (Kolarski Klub Tandemowy „Hetman” Lublin)
  10. Barbara Bieganowska (Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem)
–>> Czytaj także: Kinga Dróżdż tworzy historię kobiecej szabli <<–

 ————

Informacja prasowa.
Fot. archiwum Kingi Dróżdż.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL