Pływanie: Dominacja STARTu Wrocław podczas mistrzostw Polski

Zawodnicy STARTu Wrocław zdominowali rywalizację podczas pływackich letnich mistrzostw Polski. Klub z Dolnego Śląska celebrował zwycięstwa w jedenastu spośród 31 rozegranych konkurencji.

W trakcie dwóch dni zmagań położona na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze-Drzonkowie pływalnia została zalana falą rekordowych wyników. Mistrzów Polski wyłoniono w 31 konkurencjach, a swój akces do medalowych pozycji potwierdziło blisko 140 pływaków z 23 ośrodków sportowych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Do rywalizacji przyłączyła się również siedmioosobowa reprezentacja „Sprawnych Razem” startująca ostatecznie poza konkursem. Krajowe rozgrywki stanowiły doskonałą okazję do wypełniana minimów na tegoroczny czempionat globu, który w pierwszej połowie września odbędzie się w Londynie. W stolicy Wielkiej Brytanii wystąpi około 600 sportowców z 60 krajów, dla których głównym priorytetem będzie zdobycie przepustek na przyszłoroczne igrzyska w Tokio.

Podobnie jak przed rokiem w łódzkiej Zatoce Sportu w medalowej klasyfikacji mistrzostw triumfowali zawodnicy STARTu Wrocław. Ekipa z Dolnego Śląska pierwszą pozycję przypieczętowała dorobkiem 19 lokat na podium. Na ten imponujący wynik złożyły się zwycięstwa w jedenastu konkurencjach (w tym trzech sztafetowych), które dodatkowo uzupełniają po cztery trofea w kolorze srebra oraz brązu. Mocnym ogniwem w zespole okazała się Oliwia Jabłońska, ozłocona ostatecznie czterokrotnie. 22-latka wielką klasę potwierdziła na 50 i 400 metrów kraulem oraz na „setkę” klasykiem i delfinem. Po dwa indywidualne tytuły zgarnęli Igor Hrehorowicz wraz z Alanem Ogorzałkiem stanowiący trzon zwycięskich męskich sztafet. 17-letni Hrehorowicz opuścił ostatecznie Zieloną Górę bogatszy o sześć krążków, a młodszy o rok Ogorzałek na podium meldował się ośmiokrotnie.

Aż pięć zespołów zgromadziło na swoim koncie po trzy tytuły, stąd też o końcowym rozkładzie miejsc w tabeli zadecydowała ilość srebrnego i brązowego kruszcu. Najkorzystniejszy bilans z tej grupy osiągnęli pływacy z Białegostoku (7-2), którzy wyprzedzili drużyny z Gdańska (5-3), Szczecina (2-0, po wszystkie medale popłynęła Paulina Woźniak – przyp. red.), Warszawy (1-3) oraz Radomia (1-1). W medalowym zestawieniu ujętych zostało łącznie trzynaście klubów, o pięć mniej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zobacz:  PŚ w wioślarstwie: Majka i Gadowski popłynęli w Poznaniu po srebro!
Miejsce Klub Złoto Srebro Brąz Razem
1. START Wrocław 11 4 4 19
2. START Białystok 3 7 2 12
3. Szansa-START Gdańsk 3 5 3 11
4. START Szczecin 3 2 0 5
5. IKS AWF Warszawa 3 1 3 7
6. Wodnik Radom 3 1 1 5
7. START Katowice 2 2 6 10
8. UKS SP14 Łódź 2 2 1 5
9. START Tarnów 1 1 2 4
10. START Koszalin 0 3 0 3
11. LKS Gol START Częstochowa 0 2 4 6
12. Swim Płock 0 1 0 1
13. START Kalisz 0 0 2 2

Podczas mistrzostw wyróżniono także najlepszych zawodników w poszczególnych klasach niepełnosprawności. Do klasyfikacji tej zaliczone zostały po trzy najwyżej punktowane konkurencje. Wśród kobiet najwięcej „oczek” zgromadziły na swoim koncie Antonina Nagi (S1-4), Wiktoria Lachendro (S5-6), Patrycja Wojnarowska (S7-8), Paulina Woźniak (S9), Oliwia Jabłońska (S10) oraz Joanna Mendak (S11-13). Wśród panów nagrodzeni zostali Mateusz Błażejewski (S1-4), Szymon Łachowski (S5-6), Mateusz Miśkiewicz (S7), Michał Golus (S8), Dawid Tomczyk (S9), Rafał Kalinowski (S10), a także Adrian Jastrzębski (S11-13). Najbardziej wartościowe punktowe wyniki spośród wszystkich uczestników uzyskali Jabłońska (2606 pkt.) wraz z Golusem (2702 pkt.).

Wyniki rywalizacji open (opracowanie własne):

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL