Znakomicie po raz kolejny w Dublinie zaprezentował się Michał Golus. 22-latek, który wcześniej cieszył się z dwóch złotych medali, dziś swoją kolekcję powiększył o srebro. Tym samym na dzień przed zakończeniem pływackich mistrzostw na koncie biało-czerwonych znajduje się dwanaście krążków: cztery złote, pięć srebrnych oraz trzy brązowe.
22-letni Michał Golus mistrzostwa Starego Kontynentu w Dublinie z pewnością wspominał będzie jeszcze przez długie tygodnie. Zawodnik Wodnika Radom startuje po raz pierwszy w imprezie tej rangi i dotychczas w stolicy Irlandii miał okazję zaprezentować się trzykrotnie. Start w eliminacjach 200 metrów stylem zmiennym zakończył się dyskwalifikacją. Niepowodzenie w tym wyścigu Polak skutecznie powetował sobie w dwóch kolejnych konkurencjach, które przyniosły mu dwa złote medale. W środę triumfował na 50 metrów kraulem, a w piątek dołożył do swojej kolekcji drugie złoto na dwukrotnie dłuższym dystansie. Dziś wczesnym popołudniem Golus zaprezentował się w eliminacjach 100 metrów stylem motylkowym (S8), w których poradził sobie równie świetnie. W gronie dziewięciu startujących panów miał trzeci wynik i do walki o medale przystąpił z trzeciego toru. Tor ten, jak się później okazało, w stolicy Irlandii przyniósł mu szczęście. Polak do mety dopłynął z czasem 1:04,47 min, co w stawce ośmiu zawodników ostatecznie dało mu srebro. Mistrzostwo Europy zgarnął Grek Dimosthenis Michlentzakis, który dotknął ściany 0,87 s przed Polakiem. Po brąz ze stratą już 4,07 s do zwycięzcy sięgnął Austriak Andreas Onea.
W finale 100 metrów delfinem również w grupie S8 ostatecznie wystąpiła także Monika Belczewska. 24-latka ukończyła ten wyścig z czasem 1:30,92 min na ósmej pozycji, tracąc do dzisiejszej zwyciężczyni 20,41 s. Bezkonkurencyjna okazała się Brytyjka Alice Tai, która złoty medal przypieczętowała wynikiem 1:10,51 min. Przewaga Tai nad drugą na mecie Ukrainką Kateryną Denysienko była ogromna i wynosiła 6,39 s. Trzecia na finiszu Holenderka Cleo Keijzer popłynęła wolniej od Brytyjki o 8,66 s.
Poza podium w finale 100 metrów stylem dowolnym w grupie S13 znaleźli się także Kamil Rzetelski i Adrian Jastrzębski. 21-letni Rzetelski, który kilka dni wcześniej był trzeci na „setkę” motylkiem, tym razem uplasował się na piątej pozycji (56,76 s). Dwa „oczka” niżej z wynikiem 57,71 s znalazł młodszy od niego rocznikowo o cztery lata Jastrzębski. Już po raz szósty klasą samą dla siebie był Białorusin Ihar Boki, który mistrzostwo Europy okrasił nowym rekordem świata. Reprezentant naszych wschodnich sąsiadów dopłynął do mety w 50,65 s, poprawiając tym samym o 0,20 s swój wcześniejszy rekordowy wynik. Srebrny medal z rezultatem o 1,92 s słabszym od Białorusina zgarnął Ukrainiec Kyryło Garaszczenko. Trzeci z kolei ze stratą 4,46 s do triumfatora był pochodzący z Hiszpanii Ivan Salguero Oteiza.
Na szóstym miejscu w gronie sześciu klasyfikowanych zawodników (dwóch panów otrzymało dyskwalifikację) uplasował się w finale 200 metrów stylem zmiennym (SM10) Patryk Kowalski. 24-latek mający za sobą już występ na 100 metrów grzbietem, w którym był piąty, cztery długości basenu pokonał w 2:31,48 min. Do piątego miejsca naszemu zawodnikowi zabrakło 2,30 s. Po tytuł mistrza Europy oraz nowy rekord świata (2:05,63 min) popłynął Ukrainiec Denys Dubrow, który dotychczasowe swoje rekordowe osiągnięcie poprawił o 0,76 s. 1,69 s po nim finiszował jego rodak Maksym Krypak. Stawkę na podium z ogromną stratą 9,15 s uzupełnił Włoch Riccardo Menciotti.
Najbardziej nielubianą przez większość sportowców czwartą lokatę w żeńskim finale 200 metrów zmiennym (SM10) zajęła dwukrotna medalistka tych mistrzostw Oliwia Jabłońska. 21-latka na półmetku rywalizacji była jeszcze trzecia. W drugiej części dystansu nie zdołała jednak obronić medalowej pozycji. Do mety dopłynęła w 2:31,56 min, tracąc tym samym do będącej na trzecim miejscu Węgierki Bianki Pap 1,41 s. Dwa najcenniejsze krążki powędrował w tym wyścigu do Holenderek. Mistrzynią Starego Kontynentu i nową rekordzistką Europy (2:27,80 min) została Lisa Kruger, dla której jest to tym samym już czwarty w Dublinie krążek. Po srebro ze stratą 2,22 s do koleżanki sięgnęła zaś Chantalle Zijderveld.
Czytaj również: Czech popłynął po złoto, Makowski ze srebrem
————
Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.