25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych – z takim dorobkiem polska reprezentacja zakończyła swój udział w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.
Przełożone o rok igrzyska przyciągnęły do stolicy Japonii 4403 sportowców reprezentujących 163 narodowe komitety, którzy o tytuły paraolimpijskich mistrzów powalczyli w 539 medalowych wydarzeniach w łącznie 22 dyscyplinach. Decyzją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego do programu imprezy włączone zostały dwie nowe dyscypliny – taekwondo oraz badminton.
Polskę podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio reprezentowało 89 sportowców z niepełnosprawnością, których starty mogliśmy śledzić w dwunastu dyscyplinach. Biało-czerwoni nie zdołali powtórzyć sukcesu z igrzysk w Rio de Janeiro, gdzie na podium meldowali się 39-krotnie. Zdobyli wówczas 9 złotych, 18 srebrnych oraz 12 brązowych krążków, co w medalowej tabeli zaowocowało wysoką dziesiątą lokatą.
W Tokio konto polskiej reprezentacji paraolimpijskiej wzbogacone zostało o 25 trofeów: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Dorobek ten w medalowej klasyfikacji wystarczył do zajęcia siedemnastego miejsca, co stanowi zarazem najsłabszy wynik uzyskany przez biało-czerwonych w tym stuleciu.
W medalowej klasyfikacji po raz piąty z rzędu bezkonkurencyjni okazali się Chińczycy, gromadząc na swoim koncie 207 krążków: 96 złotych, 60 srebrnych oraz 51 brązowych. Tuż za nimi uplasowali się Brytyjczycy (41-38-35) i Amerykanie (37-36-31).
Poniżej przedstawiamy nazwiska biało-czerwonych, którzy w stolicy Japonii wywalczyli paraolimpijskie krążki.
ZŁOTO (7):
SREBRO (6):
BRĄZ (12):
————
Fot. główne: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska