Powrót z tarczą! Polska reprezentacja wywalczyła podczas Invictus Games sześć medali

W Vancouver/Whistler zakończyły się Invictus Games, multidyscyplinarne zawody sportowe, w których startują poszkodowani na misjach żołnierze i weterani wojenni. Tegoroczna sportowa rywalizacja w jedenastu dyscyplinach przyciągnęła ponad 500 żołnierzy z 23 krajów. Polska wysłała do Kanady 19-osobową reprezentację. Z pierwszej zimowej edycji igrzysk Biało-Czerwoni powrócili z dorobkiem sześciu medali – jednym złotym, dwoma srebrnymi i trzema brązowymi.

– Chcę Wam życzyć najpiękniejszych dni i sukcesów. Wasze sukcesy będą sukcesem Polski, będą naszym wspólnym sukcesem. Wasze radości już są naszą radością. Jestem Wam bardzo wdzięczny za służbę dla Wojska Polskiego takimi słowami tuż przed wylotem do Kanady pożegnał polską reprezentację minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Nominacje na tegoroczne igrzyska w Vancouver/Whistler, które po raz pierwszy w historii odbyły się w zimowej scenerii, odebrało 19 weteranów poszkodowanych na misjach oraz żołnierzy rannych podczas służby w kraju.

Biało-Czerwoni do rodziny Invictus Games oficjalnie dołączyli w 2018 roku do Sydney wysłano wówczas 15-osobową reprezentację, która w debiucie kilkukrotnie otarła się o podium. Pierwsze medalowe trofea Polacy przywieźli w zawodów rozgrywanych w Hadze w 2022 roku. Niesieni dopingiem swoich rodzin i przyjaciół mierzyli się z własnymi ograniczeniami i słabościami. Łącznie na podium igrzysk stanęli aż osiem razy, zdobywając złoto, dwa srebra i pięć brązów. Rok później w Dusseldorfie niemal podwoili ten wynik, wzbogacając swój dorobek o 15 krążków: osiem złotych, trzy srebrne i cztery brązowe.

Invictus, czyli niezwyciężony

Invictus Games to multidyscyplinarna, międzynarodowa impreza sportowa, w której uczestniczą poszkodowani na misjach żołnierze i weterani wojenni. Pomysłodawcą tej szlachetnej inicjatywy był członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, a sam pomysł zaczerpnięty został z amerykańskiego formatu The Warrior Games. Książę Harry postawił sobie za cel, aby cyklicznie przeprowadzać zawody w podobnej formule na Wyspach Brytyjskich. Powołał do życia fundację Invictus Games, która jest głównym organizatorem wydarzenia. Pierwsze igrzyska niezwyciężonych rozegrano we wrześniu 2014 roku w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. Kolejne edycje igrzysk odbyły się w Orlando (2016), Toronto (2017), Sydney (2018), Hadze (2022) oraz Dusseldorfie (2023).

Zobacz:  Prezydent RP wręczył odznaczenia paraolimpijczykom!

Siódma odsłona Invictus Games przyciągnęła do Vancouver/Whistler w dniach 8-16 lutego ponad 500 weteranów wojennych z 23 krajów. Rywalizowali w jedenastu dyscyplinach: wioślarstwie halowym (ergometry), siatkówce na siedząco, pływaniu, rugby na wózkach, koszykówce na wózkach oraz w zimowych sportach adaptacyjnych takich jak narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, snowboard, biathlon, skeleton i curling na wózkach.

– Pokażcie światu swoją siłę, pokażcie, że  nie macie w sobie lęku, że możecie zwyciężać nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Pokażcie, że jesteście niezwyciężeni, że jesteście „invictus” – takimi słowami podczas ceremonii otwarcia przywitał uczestników igrzysk książę Harry. Jego wzruszającej przemowy skierowanej do zawodników oraz ich rodzin wysłuchały na stadionie BC Place w Vancouver 43 tysiące widzów. To niezapomniane wydarzenie swoją obecnością uświetniły gwiazdy światowej muzyki – Nelly Furtado, Katy Perry i Chris Martin, których występy rozpaliły serca publiczności.

Spełnili swoje marzenia

Przez dziewięć dni sportowych zmagań byliśmy świadkami niesamowitej siły, odwagi i determinacji zawodników, którzy walkę mają we krwi. To urodzeni zwycięzcy, którzy w najtrudniejszych momentach swojego życia nie poddali się. Zawalczyli o siebie i swoje marzenia, stając się inspiracją i motywacją dla nas wszystkich.

Biało-Czerwoni przez ponad rok intensywnie przygotowywali się do Invictus Games. Pod okiem doświadczonych trenerów zgłębili tajniki dziewięciu dyscyplin. Na podium igrzysk zameldowali się sześć razy, zdobywając złoto, dwa srebra i trzy brązy. Medalowy worek rozwiązał st. chor. w st. spocz. Rafał Korzeniewski, który w biegach narciarskich sięgnął po srebrny krążek. Na tym zdecydowanie nie zamierzał poprzestać i w ostatnim dniu dołożył dwa trofea w wioślarstwie halowym, srebro w sprincie na 1 minutę i brąz w wiosłowaniu na egrometrze przez 4 minuty. Ten najcenniejszy medal (w narciarstwie alpejskim) wywalczył ppor. rez. Sebastian Starostka, który ponadto uplasował się na trzecim miejscu w skeletonie. Trzeci w rywalizacji skeletonowej był także kpt. Piotr Maletka.

Zobacz:  Amp futbol: Mistrzostwa Europy w Krakowie przełożone na 2021 rok!

Skład polskiej reprezentacji 

St. chor. sztab. Dariusz Gaweł, plut. Tomasz Józefek, chor. w st. spocz. Przemysław Wójtowicz, kpt. Piotr Maletka, plut. Andrzej Kuciński, kpt. Marcin Burzyński, st. chor. w st. spocz. Rafał Korzeniewski, kpr. Dominik Jung, mł. chor. Adam Lewkowski, sierż. Piotr Leśniak, kpr. Paweł Mróz, plut. Arkadiusz Studziński, sierż. w st. spocz. Szymon Mutwicki, por. Mariusz Sawicki, sierż. Rafał Sidorczuk, mł. chor. Grzegorz Jankowski, mł. chor. Emil Uran, płk. Robert Zachmacz, ppor. rez. Sebastian Starostka.

_____

Fot. Combat Camera Poland

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL