3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To świetna okazja, by uhonorować niepełnosprawnych zawodników i ich trenerów, którzy swoimi sportowymi dokonaniami dostarczają nam kibicom wielu powodów do radości i równie wielu okazji do wzruszeń.
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
Przed wylotem na XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, które w dniach 7-18 września 2016 roku odbyły się w Rio de Janeiro, zawodnicy obiecywali, że zrobią wszystko co w ich mocy, by poprawić medalowy dorobek sprzed czterech lat. Jak obiecali, tak zrobili. Sambę na olimpijskim podium mieli okazję zatańczyć 39-krotnie. Łupem liczącej 90 osób reprezentacji padło wówczas 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych krążków, co w medalowej klasyfikacji przełożyło się na doskonałą 10. pozycję. Choć złota co prawda było mniej niż w Londynie, to należy mieć na uwadze, że sport paraolimpijski coraz mocniej idzie do przodu. O poprawę wyników i pozycji z każdym rokiem jest coraz trudniej, dlatego cieszyć powinien fakt, że biało-czerwoni wciąż są w stanie utrzymywać się w ścisłej światowej czołówce.
Sukcesy naszych paraolimpijczyków na igrzyskach w Brazylii odbiły się szerokim echem w Pałacu Prezydenckim. W październiku ubiegłego roku Prezydent RP Andrzej Duda podczas specjalnej uroczystości wręczył osobiście części zawodnikom państwowe odznaczenia. W linku znaleźć można pełną listę nagrodzonych sportowców oraz członków sztabów szkoleniowych. Dziś przyszedł czas na drugą turę odznaczeń, a ich wręczenia, podobnie jak przed rokiem, dokonano w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uroczystość swą obecnością uświetnili Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz Minister Sportu Witold Bańka.
Jednym z odznaczonych przez Prezydenta zawodników jest Rafał Wilk, kiedyś żużlowiec, a dziś kolarz ręczny, pełniący przed rokiem zaszczytną funkcję chorążego polskiej reprezentacji. Wilk, który za kilka dni będzie obchodził 43. urodziny, do medalowego skarbca dołożył od siebie dwa krążki, złoto w indywidualnej jeździe na czas oraz srebro w wyścigu ze startu wspólnego.
Wśród nagrodzonych znalazła się także Natalia Partyki, która w Rio dokonała czegoś absolutnie wyjątkowego i po raz czwarty z rzędu wywalczyła tytuł mistrzyni paraolimpijskiej w tenisie stołowym w grze pojedynczej. Po drugi tytuł, tym razem w turnieju drużynowym, sięgnęła z Karoliną Pęk i Katarzyną Marszał, dzięki czemu Polki przerwały wieloletnią dominację Chinek na międzynarodowej arenie.
Odznaczenia państwowe odebrali:
– Natalia Partyka (tenis stołowy, złota medalistka w grze pojedynczej i turnieju drużynowym) – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
– Rafał Wilk (kolarstwo ręczne, złoty medalista w indywidualnej jeździe na czas i srebrny w wyścigu ze startu wspólnego)- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
– Patryk Chojnowski (tenis stołowy, srebrny medalista w grze pojedynczej i brązowy w turnieju drużynowym) – Złoty Krzyż Zasługi,
– Robert Jachimowicz (lekkoatletyka, srebrny medalista w rzucie dyskiem) – Srebrny Krzyż Zasługi,
– Lech Stoltman (lekkoatletyka, brązowy medalista w pchnięciu kulą) – Brązowy Krzyż Zasługi,
– Marek Biernat (tenis stołowy, trener Krystyny Łysiak) – Srebrny Krzyż Zasługi,
– Dariusz Niemczyn (lekkoatletyka, trener Bartosza Tyszkowskiego) – Srebrny Krzyż Zasługi,
– Bogusław Szczepański (podnoszenie ciężarów, trener Marzeny Zięby) – Srebrny Krzyż Zasługi,
– Ryszard Bukański (trener łuczników) – Brązowy Krzyż Zasługi.
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.