Sześcioro biało-czerwonych mogliśmy oglądać w odbywających się w Szeged zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Najlepiej z tego grona zaprezentowały się Katarzyna Sobczak (KL3) oraz Kamila Kubas (KL1), które w rywalizacji na dystansie 200 metrów sklasyfikowane zostały odpowiednio na czwartej i szóstej pozycji.
Zadowolenia ze swojego występu w Szeged nie kryła Katarzyna Sobczak. Zawodniczka wrocławskiego Startu dystans 200 metrów popłynęła najszybciej w karierze. Wynikiem, jaki uzyskała w sobotnim finale (53,313 s), o dwie sekundy poprawiła swoje najlepsze dotąd osiągnięcie. W stawce dziewięciu rywalizujących w konkurencji KL3 zawodniczek przełożyło się to na czwartą pozycję. Zwycięstwo z blisko półtorasekundową przewagą nad kolejną w klasyfikacji kajakarką odniosła pochodząca z Uzbekistanu Szachnoza Mirzajewa, która jako jedyna dopłynęła do mety z czasem poniżej 50 sekund – 48,819 s. Na drugiej i trzeciej pozycji uplasowały się kolejno Szwedka Helene Ripa oraz Francuzka Cindy Moreau. Różnica pomiędzy obiema paniami wyniosła poniżej 0,4 s.
Na szóstej pozycji, podobnie jak podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w czeskich Racicach, zmagania w konkurencji KL1 ukończyła Kamila Kubas. Brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich z Rio de Janeiro liczący 200 metrów odcinek przepłynęła w czasie 58,358 s. Strata Polki do triumfującej Rosjanki Aleksandy Dupik wyniosła 2,205 s. Na drugiej pozycji linię mety przekroczyła pochodząca z Chile Katherinne Wollermann Zapata, trzecie miejsce zajęła będąca zarazem aktualną mistrzynią świata i mistrzynią paraolimpijską w tej specjalności, Brytyjka Jeanette Chippington. Pierwsza trójka, kta w nieco innej konfiguracji meldowała się na podium ostatnich mistrzostw globu, jako jedyna z ośmioosobowej stawki zmieściła się na finiszu w 57 sekundach.
Oczko niżej od Kamili Kubas w finale KL3 wśród mężczyzn uplasował się Mateusz Surwiło. Klubowy kolega naszej medalistki z Rio (oboje na co dzień reprezentują barwy Startu Zielona Góra) awans do finału A uzyskał z trzeciego miejsca w swoim półfinale, wcześniejszy bieg eliminacyjny również ukończył na trzeciej pozycji. W finale Surwiło pokonał 200 metrów w 42,612 s. Finiszujący jako pierwszy Ukrainiec Serhij Jemelianow na przepłynięcie tego dystansu jako jedyny z całej stawki potrzebował mniej niż 40 sekund – 39,379 s. Strata sklasyfikowanego na drugiej lokacie Brazylijczyka Caio Ribeiro De Carvalho oraz trzeciego na mecie Australijczyka Dylana Littlehalesa wyniosła do zwycięzcy ponad sekundę.
O prawdziwym pechu może mówić Jakub Tokarz, którego dopadły w Szeged problemy z kajakiem. Złoty medalista paraolimpijski z Rio de Janeiro w finale konkurencji KL1 przypłynął co prawda na piątej pozycji, by po chwili zostać zdyskwalifikowanym za niepłynięcie środkiem wyznaczonego toru. Triumfował z czasem 48,051 s Włoch Esteban Gabriel Farias, który o zaledwie 0,033 s wyprzedził drugiego w Pucharze Świata Brazylijczyka Luisa Carlosa Cardoso Da Silvę. Trzeci w klasyfikacji Węgier Róbert Suba do zwycięzcy stracił już ponad pół sekundy.
Awansu do finałów A swoich konkurencji nie zdołali uzyskać jedynie Agnieszka Kopeć i Zbigniew Olizarowicz. Kopeć zmagania w KL2 zakończyła na półfinale, w którym ostatecznie była czwarta. Olizarowicz z kolei bieg eliminacyjny w VL3 ukończył na ostatnim, dziewiątym miejscu.
Oznaczenia w kajakarstwie
K i V to standardy łodzi, przy czym:
K – łódź olimpijska; maksymalna długość łodzi 520 cm, minimalna szerokość 50 cm (mierzona 10 cm od dna kadłuba), minimalna waga łodzi 12 kg,
V – łódź nieolimpijska; maksymalna długość łodzi 730 cm, maksymalna długość stabilizatora 250 cm, minimalna waga 10 kg (bez stabilizatora).
1-3 to klasy sprawności, przy czym:
1 – osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, paraplegicy
2 – osoby, których kończyny dolne charakteryzują się wyraźnym ograniczeniem
3 – osoby, których kończyny dolne charakteryzują się minimalnym ograniczeniem.
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.