Rok pod znakiem amp futbolu. Reprezentacje Polski oraz Wisła Kraków z nagrodą „Sport bez barier” w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”

Reprezentacje Polski w amp futbolu kobiet i mężczyzn oraz ampfutbolowa drużyna Wisły Kraków zostały wyróżnione nagrodą w kategorii „Sport bez barier” w 90. edycji plebiscytu „Przeglądu Sportowego”.

„Sport bez barier” to kategoria, która na stałe wpisała się w plebiscyt „Przeglądu Sportowego”. Historia doceniania sukcesów sportowców z niepełnosprawnością w najbardziej prestiżowym polskim plebiscycie sięga 1988 roku – wówczas po raz pierwszy tytuł Honorowego Sportowca Roku przypadł Arkadiuszowi Pawłowskiemu, wybitnemu polskiemu pływakowi i multimedaliście igrzysk paralimpijskich. Przed rokiem to zaszczytne wyróżnienie otrzymał znakomity polski biegacz narciarski Witold Skupień, który w 2023 roku podczas mistrzostw świata w szwedzkim Östersund zdobył złoty i srebrny medal.

Rok 2024 w sporcie osób z niepełnosprawnością zapamiętany został głównie przez pryzmat igrzysk paralimpijskich w Paryżu, z których nasza reprezentacja przywiozła 23 medale. Kapitalny sezon ma za sobą również polski amp futbol, dla którego miniony rok był absolutnie wyjątkowy i piękny. Biało-Czerwoni spisali się na medal i w najważniejszych międzynarodowych turniejach odegrali pierwszoplanowe role. W czerwcu trzeci z rzędu brąz mistrzostw Europy wywalczyła reprezentacja Polski mężczyzn. We wrześniu cieszyliśmy się z największego w historii klubowego sukcesu – triumfu Wisły Kraków w ampfutbolowej Lidze Mistrzów. Listopad to z kolei brąz kobiecej reprezentacji w pierwszych w historii mistrzostwach świata. Kapituła plebiscytowa „Przeglądu Sportowego” w kategorii „Sport bez barier” postanowiła nagrodzić ampfutbolistów – i to potrójnie, przyznając statuetki reprezentacjom kobiet i mężczyzn oraz drużynie „Białej Gwiazdy”.

W imieniu kobiecej reprezentacji głos zabrała jej kapitan Anna Raniewicz, której przemowa zrobiła ogromne wrażenie.

– Wyobraźcie sobie, że macie taką cechę, której bardzo się wstydzicie. Może jest to cecha charakteru, a może jest to cecha w wyglądzie. I musicie to pokazać całemu światu, ale jest to bardzo trudne. Czasem da się coś „zapudrować”, aby stało się to niewidoczne. Jak w naszym przypadku „zapudrować” brak nogi albo ręki? Moja drużyna jest wyjątkowa, ponieważ każdy wstyd przeradza w podziw, każde braki przeradza w atuty, a wszystkie trudności traktujemy jak wyzwanie. Chciałabym bardzo pozdrowić wszystkich, którzy są z nami, wszystkich kibiców i wszystkie osoby, które myślą, że może jest im ciężko, może jest im trudno. Mam nadzieję, że nasza drużyna jest motywacją do tego, aby zrobić ten pierwszy krok, żeby wyjść z przysłowiowej szafy i zrobić coś, na co brakuje nam odwagi.

Chwilę później za przyznaną statuetkę podziękował Przemysław Świercz, kapitan Wisły Kraków i wieloletni kapitan polskiej reprezentacji.

Zobacz:  Jolanta Majka i Michał Gadowski wicemistrzami świata w wioślarstwie!

Niespełna cztery lata temu, gdy w Krakowie rozgrywane były mistrzostwa Europy w amp futbolu, przed jednym z meczów w trakcie śpiewania hymnu narodowego zobaczyliśmy na trybunach, jak nasi ampfutbolowi juniorzy wywiesili ogromny plakat z napisem „Chcemy być tacy jak WY”. Tę nagrodę chcę dedykować wszystkim tym, którzy w nas wierzą. Przede wszystkim zawodnikom amp futbolu w Polsce, trenerom – tym byłym i tym obecnym, sponsorom, naszym partnerom, ale przede wszystkim naszym bliskim i rodzinom, bo dzięki nim możemy tę naszą pasję realizować.

Kilka słów od siebie powiedział również Marcin Oleksy, autor najładniejszej bramki w 2022 roku, za którą podczas gali FIFA The Best 2022 odebrał nagrodę im. Ferenca Puskasa.

To jest kolejna nagroda, która udowadnia, że amp futbol wyrasta na topowy sport w Polsce i mam nadzieję, że za kilka lat będzie tutaj stało wielu sportowców takich jak my, którzy będą odbierali takie nagrody dla amp futbolu jak my.

Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” – lista laureatów „Sport bez Barier”:

1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) – Honorowy Sportowiec Roku
2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe i biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) i Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim (lekkoatletyka)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
2019 – Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
2020 – Faustyna Kotłowska (lekkoatletyka)
2021 – Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
2022 – Szymon Sowiński (strzelectwo sportowe)
2023 – Witold Skupień (narciarstwo biegowe)
2024 – reprezentacja Polski kobiet w amp futbolu, reprezentacja Polski mężczyzn w amp futbolu, drużyna ampfutbolowa Wisły Kraków

Zobacz:  Dwa srebra dla Polski! Moskal i Babska wicemistrzyniami świata w strzelectwie

____

Fot. Amp Futbol Polska

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL