Już po raz 21. startuje w Warszawie Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Swój przyjazd do stolicy na trzeci w sezonie pucharowy turniej zapowiadają perfekcyjnie władający białą bronią szabliści, szpadziści oraz floreciści z absolutnej czołówki tej dyscypliny. Kto podczas Finałowej Gali zaplanowanej na sobotę 9 lipca odbierze pięknie wykonane repliki szabli Kilińskiego i czy w gronie tegorocznych zwycięzców znajdą się również biało-czerwoni? Odpowiedzi na oba pytania poznamy niebawem.
„Szabla Kilińskiego” w kalendarzu Pucharu Świata w szermierce na wózkach oficjalnie zagościła w 2001 roku i od tego momentu stanowi jeden z jego stałych punktów. To dwadzieścia lat wspaniałej historii i wzruszających wspomnień, spektakularnych zwycięstw i zaskakujących rozstrzygnięć, wspólnie celebrowanych w atmosferze przyjaźni, wzajemnego szacunku oraz podziwu dla kunsztu i wysiłku niepełnosprawnych mistrzów fechtunku. Organizatorem wydarzenia od samego początku jest Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, który dokłada wszelkich starań, aby przybywającym do stolicy sportowcom, trenerom oraz zagranicznym oficjelom zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki pobytu.
Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” cieszy się wielkim uznaniem w międzynarodowym środowisku szermierczym i co roku przyciąga do Warszawy zawodników z najwyższej światowej półki, wśród których nie brakuje medalistów mistrzostw świata i Europy czy też igrzysk paraolimpijskich. Warto podkreślić, że obecnie są to najliczniej obsadzone zawody w całym cyklu pucharowym. Tuż przed pandemią, w lipcu 2019 roku w trakcie turnieju ustanowiony został nowy, fantastyczny rekord frekwencji – do pojedynków o lśniące repliki szabli Kilińskiego, których właścicielami tradycyjnie mogą zostać triumfatorzy indywidualnych potyczek, przystąpiło blisko 260 zawodników z 34 państw. Podczas tegorocznej imprezy wynik ten trudny będzie do pobicia, ponieważ na starcie zabraknie mocnych ekip z Chin, Rosji oraz Białorusi. Organizatorzy spodziewają się natomiast przyjazdu takich szermierczych potęg jak Włosi, Węgrzy, Francuzi, Brytyjczycy czy Ukraińcy, którzy pomimo niezliczonych trudności będących następstwem trwającej na terenie ich kraju wojny pragną pokazać całemu światu swój niezłomny i waleczny charakter. Na szermierczych planszach zobaczymy także fechmistrzów m.in. z Hongkongu, Kuwejtu, Japonii, Kanady czy Brazylii.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przez mury najlepszych warszawskich hoteli przewinęło się wielu znakomitych szermierzy, których zarówno życiowa jak i sportowa postawa może stanowić inspirację dla współczesnych pokoleń. Dla większości to właśnie „Szabla Kilińskiego” okazała się trampoliną do profesjonalnej i obfitującej w sukcesy kariery. Za jedną z absolutnych jej legend uznaje się siedmiokrotną złotą medalistkę paraolimpijską Yu Chui Yee, która zadebiutowała w „Kilińskim” jako 18-latka. Sportsmenka z Hongkongu zdominowała wówczas rywalizację w szpadzie oraz florecie, co zdołała powtórzyć przez osiem turniejów z rzędu. Łącznie w latach 2002-2018 skompletowała aż 27 indywidualnych zwycięstw i wciąż ma apetyt na kolejne laury. Yu Chui Yee w tym roku potwierdziła swoją obecność w Warszawie, aby móc jeszcze bardziej wyśrubować swój już i tak imponujący rekord.
Biało-czerwoni na kartach „Szabli Kilińskiego” do tej pory zdołali zapisać się złotymi zgłoskami 34 razy. Polską królową turnieju z siedmioma zwycięstwami (czterema w szpadzie i trzema we florecie) niezmiennie pozostaje Marta Makowska, która w pierwszych trzech edycjach zawodów (2001-2003) zgarnęła podwójne trofeum, a po raz ostatni „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał dla niej w 2007 roku. Na miano lidera wśród panów pod względem wygranych zapracował z kolei Dariusz Pender, który trzykrotnie gromił swoich przeciwników w szpadzie (2005, 2010, 2013) i raz we florecie (2016). Łącznie na listach pucharowych zwycięzców można znaleźć nazwiska 14. Polaków. Na krótko przed pandemią w 2019 roku po raz trzeci w karierze zatriumfował Adrian Castro, a rok temu podczas jubileuszowej XX „Szabli Kilińskiego” do tego elitarnego grona dołączyli Kinga Dróżdż oraz Michał Dąbrowski, którzy – podobnie jak świeżo upieczony wicemistrz paraolimpijski Castro – okazali się bezkonkurencyjni w zmaganiach szablowych.
Tegoroczne zawody Pucharu Świata w szermierce na wózkach z podziałem na rodzaj broni, płeć oraz kategorie niepełnosprawności po raz kolejny przeprowadzone zostaną w hotelu Airport Okęcie mieszczącym się przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie. Finałowa Gala, w trakcie której indywidualni zwycięzcy nagrodzeni zostaną głównymi trofeami zawodów (szablami Kilińskiego), odbędzie się w sobotę 9 lipca o godz. 18:00. Szermierczą rywalizację z udziałem licznej reprezentacji Polski, której członkowie podczas majowego Pucharu Świata w Chonburi (Tajlandia) aż sześciokrotnie meldowali się na podium, można będzie śledzić na Facebooku wydarzenia (www.facebook.com/szablakilinskiego), profilu Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa (https://www.facebook.com/iks.awf), a także na oficjalnej stronie internetowej (www.szablakilinskiego.pl).
Plan startów:
Czwartek, 7 lipca:
– szpada mężczyzn kat. A
– szpada mężczyzn kat. C
– szpada kobiet kat. C
– szabla kobiet kat. A
– szabla kobiet kat. B
– szabla mężczyzn kat. B
Piątek, 8 lipca:
– szabla mężczyzn kat. A
– floret kobiet kat. A
– floret kobiet kat. B
– szpada mężczyzn kat. B
Sobota, 9 lipca:
– floret mężczyzn kat. A
– floret mężczyzn kat. B
– floret mężczyzn kat. C
– floret kobiet kat. C
– szpada kobiet kat. A
– szpada kobiet kat. B
Niedziela, 10 lipca:
– floret mężczyzn drużynowo
– szpada kobiet drużynowo
– szabla drużynowo mikst
————
Fot. Adrian Stykowski