W Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych jeszcze wyraźniej widać ważną rolę sportu. Bo to bieżnia, basen, czy siłownia bardzo często stają się polem, na którym znikają wszelkie podziały. To plansza, rzutnia albo welodrom każą zawodnikom zostawić w tyle dysfunkcję i wyeksponować w pojedynkach swoje największe atuty. Czasami też stok, mata lub parkiet mogą wygenerować potężną moc, skutecznie przeciwstawiająca się dyskryminacji w każdej sferze życia.
Zespół kilkuset osób: autorów, rysowników, grafików, fotografów, plastyków, wolontariuszy, aktywistów, uczniów, studentów, pedagogów wreszcie liderów opinii zgromadził się wokół projektu Pod wspólnym parasolem, zainicjowanego przez wrocławską artystkę i społeczniczkę, Krystynę Paraszkiewicz – Pater. Chociaż wywodzą się z różnych środowisk i pokoleń, wszyscy, w pewnym momencie, powiedzieli stanowcze NIE dyskryminacji. Wzięli los w swoje ręce, ale też zdecydowali, że- ramieniem, przykładem doświadczeniem i wiedzą – będą wspierać innych. Pisali, rozmawiali, dawali upust artystycznym wizjom, aż powstała książka, wydana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, objęta honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Obchodzony dzisiaj Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest też dobrą okazją do pokazania twórczości artystów z Galerii i Pracowni Artbrut, prowadzonej przez Stowarzyszenie Świat Nadziei.
Przez różnorodny zbiór tekstów kultury sport przewija się co chwilę. O motywacji do regularnych treningów pływackich opowiada inspiratorka, Agata Roczniak, a bliskich relacji z żużlem nie kryje Rzecznik Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami, wrocławski dziennikarz i aktywista, Bartłomiej Skrzyński. O tym, jak nie dać się zdyskryminować pisze obiecująca zawodniczka związana z podnoszeniem ciężarów, Ewa Harapin. Tekst Ewy znajdziecie tutaj. Wprawne oko dostrzeże też sentymentalny powrót do organizowanych w 2017 roku Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games. Pomysł stworzenia publikacji o wolontariacie, o relacjach i praktykach mądrego wsparcia przywodzi na myśl wniosek, że siła, wytrwałość i nieustępliwość są uniwersalnymi wartościami, istotnymi nawet tam, gdzie o sporcie nie mówi się wprost.
W związku z obecną sytuacją zachęcamy do odsłuchania fragmentów książki. Pracujemy nad udostępnieniem całości w formie e-booka, a po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej zapraszamy do wrocławskich bibliotek.
Nieoceniony wkład w realizację projektu warsztatowo – wydawniczego mają: prof. Alicja Chybicka wraz z wolontariuszami Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Zielony Parasol oraz Poseł na Sejm RP Sławomir Piechota.