Potwierdziły się informacje, które w sportowych kuluarach przewijały się od kilku tygodni. Światowe igrzyska osób z zespołem Downa, pierwsze z udziałem polskiej reprezentacji, których gospodarzem w dniach 19-26 października br. miała być turecka Antalya, oficjalnie zostały odwołane.
Druga edycja światowych igrzysk osób z zespołem Downa w tureckiej Antalyi (historyczne zmagania przeprowadzono w 2016 roku we Florencji – przyp. red.) pierwotnie miała odbyć się w dniach 31 marca – 1 kwietnia. Pandemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale tego roku nawiedziła Stary Kontynent, mocno ugodziła w całe środowisko sportowe, wymuszając na organizatorach przesunięcie imprezy na późniejszy termin. Po wielu trudnych rozmowach oraz obserwacjach dobowych przyrostów zakażeń padła propozycja rozegrana zawodów w drugiej połowie października (19-26.10.) Dziś w godzinach wczesnopopołudniowych oficjalnie ogłoszono, że igrzyska w tym roku ostatecznie nie dojdą do skutku, a sportowcy, którzy w ostatnich tygodniach poddali się treningowemu reżimowi w domowym zaciszu, na realizację swoich celów oraz marzeń zmuszeni będą poczekać kolejne cztery lata.
Za organizację igrzysk odpowiedzialna była turecka federacja TOSSFED (Turkish Special Athletes Sports Federation) będąca członkiem Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS) – organizacji, która aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa, tworząc dla nich platformę do sportowej rywalizacji. Przez wiele lat na jej czele stał zmarły pod koniec marca dr Geoff Smeldey, który okazał się jedną z ofiar groźnego wirusa. Obecnie w SU-DS zarejestrowanych jest ponad 1200 sportowców z 57 krajów członkowskich, w tym rosnąca z każdym rokiem w siłę polska reprezentacja.
Warunkiem wzięcia udziału w światowych igrzyskach osób z zespołem Downa było wypełnienie kryteriów kwalifikacyjnych narzuconych przez organizatora. Biało-czerwoni w imprezie wystąpić mieli po raz pierwszy. W 24-osobowym składzie zgłoszonym do rywalizacji znaleźli się przedstawiciele czterech dyscyplin: pływania, lekkoatletyki, judo oraz gimnastyki. Polscy sportowcy dopuszczeni zostali do rywalizacji sportowej SU-DS w 2017 roku. W naszym kraju instytucję tę reprezentuje Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), która prowadzi rejestrację zawodników oraz koordynuje ich start w międzynarodowych zawodach. Dzięki zaangażowaniu Fundacji nasi sportowcy dotychczas wzięli udział w pięciu międzynarodowych wydarzeniach tej organizacji: trzykrotnie w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy i świata, w mistrzostwach kontynentalnych w pływaniu, a także globalnym czempionacie w judo. Z każdych zawodów przywozili do kraju medale, a nawet rekord Starego Kontynentu.
————
Fot. główne: Fundacja SONI.