Szable Kilińskiego rozdane. Polska z czterema medalami na Pucharze Świata w Warszawie

W Airport Hotel Okęcie w Warszawie już po raz 22. rozegrano Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Biało-czerwoni w silnie obsadzonej stawce turnieju zaliczanego do kwalifikacji paraolimpijskich sięgnęli po cztery krążki – jeden srebrny i trzy brązowe.

Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” cieszy się niesłabnącym uznaniem w międzynarodowym środowisku szermierczym i za każdym razem przyciąga do stolicy gwiazdy największego światowego formatu, wśród których nie brakuje medalistów mistrzostw świata i Europy czy igrzysk paraolimpijskich. W tegorocznej XXII edycji do pojedynków o lśniące repliki szabli Kilińskiego, które tradycyjnie przyznawane są zwycięzcom indywidualnych potyczek, przystąpiło ponad 200 sportowców z 32 krajów. Przybyli na wydarzenie kibice w trakcie czterodniowych zmagań (6-9 lipca) mogli podziwiać szermierczy kunszt i ducha walki zawodników reprezentujących takie potęgi jak Chiny, Hongkong, Tajlandia, Włochy, Francja, Węgry, Wielka Brytania czy Ukraina. Organizatorem imprezy nieprzerwanie od 2001 roku był Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, który uznawany jest za pioniera w rozwoju szermierki na wózkach w naszym kraju.

Polska reprezentacja okazała się najliczniejszą spośród obecnych w Warszawie ekip. W turnieju będącym częścią kwalifikacji do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu wystartowało ostatecznie 29 biało-czerwonych. Przed rokiem nasi szermierze 11 razy meldowali się w najlepszej trójce zawodów, zdobywając 5 złotych, 2 srebrne oraz 4 brązowe krążki, co zaowocowało triumfem w klasyfikacji medalowej. Przeciwnicy zawiesili poprzeczkę naprawdę wysoko i tym razem, po raz pierwszy od 2014 roku, dla naszych zawodników ani razu nie wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Indywidualnie najlepiej spisali się szabliści Kinga Dróżdż i Adrian Castro, a także szpadzistka Marta Fidrych. Cała trójka w swoich koronnych specjalnościach sięgnęła po brązowy kruszec. Ponadto w czołowej ósemce szpady meldowali się Kamil Rząsa (6. miejsce), Patryk Banach (7.) oraz Sara Rogowska (8.). W rywalizacji drużynowej znakomicie fechtowały nasze szpadzistki (Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Jadwiga Pacek i Patrycja Haręza), które w finale uległy czterema trafieniami 41:45 absolutnym dominatorkom z Chin. Tuż za podium znalazła się nasza drużyna w szabli open, a na szóstej lokacie uplasowali się floreciści.

Zobacz:  Chińczycy wygrywają klasyfikację medalową igrzysk w Tokio, Polska siedemnasta [podsumowanie]

Szermiercze zawody w Airport Hotel Okęcie przebiegały pod dyktando zawodników z Państwa Środka, dla których aż 9 razy odegrano „Marsz Ochotników”. Podczas uroczystej sobotniej gali finałowej odebrali sześć indywidualnych szabli Kilińskiego, a w niedzielę wykazali się 100% skutecznością w drużynówkach. Łącznie zdobyli 25 medali, w tym 6 srebrnych i 10 brązowych. W TOP5 najlepszych na Pucharze Świata ekip znaleźli się również Ukraińcy (3-2-5), Włosi (2-4-3), Brytyjczycy (2-0-3) oraz Tajowie (1-1-1). Najlepszą zawodniczką turnieju została Chinka Haiyan Gu, której nikt nie był w stanie zatrzymać w potyczkach szablowych oraz floretowych. Wśród panów tytuł ten powędrował do Brytyjczyka Piersa Gillivera, który zgarnął podwójne złoto w szpadzie i szabli.

Biało-czerwonych czeka teraz chwila odpoczynku, aby z nową energią mogli powrócić do intensywnych przygotowań do wrześniowego Pucharu Świata w Busan w Korei Południowej, który bezpośrednio poprzedza najważniejszą imprezę w sezonie – mistrzostwa świata we włoskim Terni (3-8 października).

Indywidualni triumfatorzy XXII „Szabli Kilińskiego”:

Piers Gilliver (Wielka Brytania) – szpada kat. A
Jie Zhang (Chiny) – szpada kat. B
Serhij Szeptyckij (Ukraina) – szpada kat. C
Yuandong Chen (Chiny) – szpada kat. A
Saysunee Jana (Tajlandia) – szpada kat. B

Piers Gilliver (Wielka Brytania) – szabla kat. A
Dmytro Serożenko (Ukraina) – szabla kat. B
Haiyan Gu (Chiny) – szabla kat. A
Rossana Pasquino (Włochy) – szabla kat. B

Gang Sun (Chiny) – floret kat. A
Yanke Feng (Chiny) – floret kat. B
Serhij Szawkun (Ukraina) – floret kat. C
Haiyan Gu (Chiny) – floret kat. A
Beatrice Vio Grandis (Włochy) – floret kat. B

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL