Na Stadionie Olimpijskim w Tokio dziś oficjalnie zapłonął paraolimpijski ogień. W najważniejszej sportowej imprezie ostatniego pięciolecia już od środy o medale powalczy ostatecznie 89 polskich sportowców z niepełnosprawnością. Poniżej przedstawiamy garść liczbowych faktów opisujących to długo wyczekiwane wydarzenie.
1 – jeden rok więcej. Tyle w bonusie otrzymali sportowcy przygotowujący się do przełożonych na ten rok igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Kto najefektywniej przepracował ten czas i do maksimum wykorzystał podarowany „prezent”, a kogo pandemia wybiła z olimpijskiego rytmu, zaburzając cykl treningowy? Do kogo uśmiechnie się szczęście i wróci z igrzysk z tarczą, a kto medalowe nadzieje zmuszony będzie porzucić na kolejne trzy lata? Wkrótce wszystko będzie jasne!
2 – dwóch polskich zawodników przystępujących do rywalizacji w Tokio ma za sobą występy na zimowych igrzyskach paraolimpijskich. Są to przygotowujący się do startu w rzucie dyskiem Piotr Kosewicz oraz ścigający się na handbike’u Rafał Szumiec.
3 – jak troje chorążych. Pomysł organizatorów, aby flagi swoich krajów na ceremonii otwarcia poniosło dwoje sportowców (kobieta oraz mężczyzna), został bardzo ciepło przyjęty przez paraolimpijskie środowisko. Już 24 sierpnia w biało-czerwonej reprezentacji zaszczytu tego dostąpią pływaczka Joanna Mendak oraz skaczący wzwyż Maciej Lepiato. Podczas zamknięcia igrzysk wyróżnienie to przypadnie z kolei badmintoniście Bartłomiejowi Mrozowi.
4 – tyle z rzędu indywidualnych tytułów skompletowała nasza znakomita tenisistka stołowa Natalia Partyka. W Tokio dołoży do tego dorobku piątą wygraną?
5 – tym razem wyjątkowo długo, bo aż pięć lat sportowcy musieli poczekać na letnie paraigrzyska w Tokio.
6 – dla czworga naszych sportowców będą to już SZÓSTE (!) w karierze paraigrzyska. W tym elitarnym gronie znaleźli się Dariusz Pender (szermierka na wózkach), Mariusz Tomczyk (podnoszenie ciężarów), Piotr Jaroszewski (tenis na wózkach) oraz Natalia Partyka (tenis stołowy).
7 – tyle w godzinach wynosi różnica czasowa między Warszawą a Tokio. Już teraz warto nastawić budziki, aby nie przegapić żadnego startu z udziałem naszych reprezentantów.
8 – w tylu dyscyplinach polska reprezentacja sięgnęła podczas poprzednich igrzysk po paraolimpijskie krążki.
9 – miejsce polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w medalowej klasyfikacji wszech czasów. W dwunastu startach biało-czerwoni wywalczyli 729 krążków: 262 złote, 259 srebrnych i 208 brązowych. Tak imponujący dorobek to zasługa przedstawicieli dwóch wiodących dyscyplin, tj. pływania i lekkiej atletyki, którzy na podium meldowali się aż 618 razy. Stawkę otwierają Amerykanie z dorobkiem 2179 medalowych łupów.
10 – tyle złotych medali zdobył na igrzyskach nasz pływacki rekordzista Arkadiusz Pawłowski. Łącznie w sześciu paraolimpijskich startach Pawłowski aż 18-krotnie stawał na podium, wzbogacając dodatkowo swoją kolekcję o trzy srebra i pięć brązów.
12 – w tylu paraolimpijskich dyscyplinach polscy sportowcy zaprezentują się w Japonii. Są to: lekkoatletyka, pływanie, kolarstwo, podnoszenie ciężarów, łucznictwo, kajakarstwo, wioślarstwo, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, badminton, tenis stołowy oraz strzelectwo.
12 – dokładnie tyle dni potrwa w Tokio walka o tytuły paraolimpijskich mistrzów. Pierwsze medale wręczone zostaną już 25 sierpnia, natomiast zwycięzców ostatnich finałów poznamy 5 września.
13 – po raz trzynasty biało-czerwoni uczestniczą w letnich igrzyskach paraolimpijskich. Zadebiutowali w 1972 roku w Heidelbergu, gdzie łącznie wywalczyli 33 krążki. „Trzynastka” okaże się dla Polaków szczęśliwa?
16 – po raz szesnasty przeprowadzona zostanie rywalizacja z udziałem paraolimpijczyków. W historycznych igrzyskach w Rzymie w 1960 roku zaprezentowali się przedstawiciele z 23 krajów, na których czekało 57 kompletów medali w ośmiu dyscyplinach.
21 – na tylu sportowych arenach trwać będzie paraolimpijska rywalizacja.
39 – po tyle krążków (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) sięgnęli biało-czerwoni podczas ostatnich igrzysk, co w klasyfikacji medalowej zaowocowało dziesiątą lokatą. Powtórzyć wynik z Rio będzie niezwykle trudno, ale polscy paraolimpijczycy pokazali nam już niejednokrotnie, że w ferworze walki potrafią dokonać rzeczy niezwykłych.
89+5 – 90 sportowców z niepełnosprawnością zawalczy w stolicy Japonii o paraolimpijskie trofea. Najliczniejszą grupę (35 osób) stanowić będą lekkoatleci, z których startami wiążemy największe medalowe nadzieje. Grono to uzupełnia łącznie pięcioro przewodników/pilotów stanowiących nieocenione wsparcie dla zawodników z dysfunkcją wzroku.
100 – ponad 100 godzin transmisji na żywo, codzienne podsumowania wydarzeń w godzinach największej oglądalności na antenie TVP Sport, a także kroniki igrzysk paraolimpijskich emitowane tuż przed Teleexpresem – tak kompleksowy przekaz ze sportowych aren, na których swoją obecność zaakcentują biało-czerwoni, Telewizja Polska zapewni po raz pierwszy w historii.
123 – dotychczas tyle krajów zdobyło podczas letnich paraolimpijskich igrzysk co najmniej jeden krążek.
163 – tyle Narodowych Komitetów Paraolimpijskich (NPC) zadeklarowało chęć startu w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Wśród debiutantów znaleźli się sportowcy z Bhutanu, Gujany, Paragwaju, Saint Vincent i Grenadyny oraz Malediwów.
539 – tyle konkurencji w ramach 22 dyscyplin zostanie rozegranych w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich.
4403 – tylu sportowców oficjalnie ma zawitać do Tokio. Blisko 40% tego składu stanowić będą kobiety.
————
Paulina Królak/Polska Fundacja Paraolimpijska
Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska