Już za trzy dni oczy całego środowiska paraolimpijskiego skierowane będą na Meksyk, gdzie o czempionat globu powalczą najlepsi na kuli ziemskiej pływacy i ciężarowcy. W konkurencjach siłowych Polskę reprezentowało będzie trzynaścioro zawodników.
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
Początkowo mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów i pływaniu miały odbyć się w Meksyku na przełomie września i października tego roku. Na skutek trzęsienia o sile 7,1 stopni w skali Richtera, do którego doszło 19 września, śmierć poniosło kilkaset osób, a tysiące innych mieszkańców pozbawionych zostało dorobku całego życia. Naruszone zostały konstrukcje budynków i elementów infrastruktury publicznej, również obiektów sportowych i hoteli, w których zakwaterowani mieli zostać zawodnicy. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski nie miał innego wyjścia i po raz pierwszy w historii zmuszony był odwołać aż dwie imprezy rangi mistrzowskiej, a sportowcom, którzy zameldowali się na miejscu wcześniej, w trybie natychmiastowym nakazał wracać do domu.
Ostatecznie siódma edycja mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów przeniesiona została na pierwszą dekadę grudnia (2-8 grudnia). Areną sportowych zmagań będzie hala Gymnasium Juan de la Barrera. O miejsca na podium powalczy trzynaścioro biało-czerwonych. Decyzją trenera Mariusza Oliwy na mistrzostwa powołani zostali następujący zawodnicy:
– Małgorzata Hałas-Koralewska (Hałas Team),
– Beata Jankowska (Start Wrocław),
– Wawrzyniec Latus (Eurobeskidy Łodygowice),
– Paulina Przywecka-Puziak (Start Bydgoszcz),
– Michał Salwa (Start Wrocław),
– Sławomir Szymański (Start Wrocław),
– Sebastian Świtoński (Hałas Team),
– Mariusz Tomczyk (Start Wrocław),
– Justyna Kozdryk (Start Radom),
– Grzegorz Lanzer (Start Koszalin),
– Marek Trykacz (Start Zielona Góra),
– Mateusz Woroszył (Start Białystok),
– Marzena Zięba (Start Tarnów).
Z poprzednich mistrzostw globu, które w 2014 roku odbyły się w Dubaju, biało-czerwoni przywieźli dwa krążki: srebro i brąz. W medalowej klasyfikacji przełożyło się to na trzynastą pozycję. Wicemistrzynią świata w kategorii do 45 kg została wówczas Justyna Kozdryk. Po brąz w kategorii do 80 kg sięgnął natomiast Wawrzyniec Latus. Ubiegłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janeiro przyniosły Polakom jedno miejsce na podium. Srebrną medalistką w kategorii powyżej 86 kg została Marzena Zięba. Licząca dziś 27 lat zawodniczka w udzielanych wywiadach podkreślała, że krążek wielokrotnie śnił jej się po nocach (różnił się tylko kolorem). Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak życzyć całej naszej reprezentacji właśnie takich snów!
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.