Tenis stołowy: Osiem medali polskich tenisistów w Słowenii

W szesnastej edycji Thermana Lasko Slovenia Open, najliczniej obsadzonego turnieju w historii (łącznie wystartowało 460 tenisistów – przyp. red.), za pingpongowym stołem stanęło 21 polskich graczy. Dorobek biało-czerwonych w indywidualnych oraz drużynowych rozgrywkach to łącznie osiem krążków: złoto, srebro oraz sześć brązów.

Z jedynego dla Polski złota cieszyła się w grze pojedynczej Dorota Bucław. Brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata w zmaganiach klasy 1. triumfowała bez straty seta, pokonując po 2:0 Chagit Yona Brill z Brazylii, Janinę Sommer z Niemiec, a także zawodniczki z Finlandii, Annę Victorię Pasanen oraz Aino Sirri Maarię Tapola. Brązy w singlu zgarnęły Karolina Pęk (kl. 9) wraz z Dorotą Nowacką (kl. 11). Pierwsza z naszych pań w półfinale zmuszona była uznać wyższość reprezentującej Australię Li Na Lei (0:3), druga z polskich tenisistek w pojedynku otwierającym drogę do złota nie sprostała z kolei Anżelice Kosaczewej z Rosji (1:3).

Sześcioro biało-czerwonych zakończyło indywidualne potyczki na ćwierćfinale. Choćby jednego seta nie zdołały ugrać Dajana Jastrzębska (kl. 8) oraz Krystyna Łysiak (kl. 11), których pogromczyniami okazały się kolejno Francuzka Thu Kamkasomphou i Czeszka Denisa Macurowa. Niekorzystnym 1:3 stosunkiem swoje mecze przegrywali Katarzyna Marszał (kl. 6 z Niemką Stephanie Grebe), Rafał Czuper (kl. 2 z Koreańczykiem Jin Cheol Parkiem) oraz Rafał Lis (kl. 4 z Francuzem Maximem Thomasem). Po tie-breaku z kolei z turniejem singla pożegnał się Krzysztof Żyłka (kl. 4), który nie sprostał Turkowi Abdullahowi Ozturkowi.

1/8 finału okazała się rundą nie do przeskoczenia dla dziesięciorga biało-czerwonych. Po 3:0 swoje mecze przegrywali Tomasz Jakimczuk (kl. 2 ze Słowakiem Janem Riaposem), Maciej Nalepka (kl. 3 ze Szwedem Carlem Alexandrem Ohgrenem), Mariusz Czerwiński (klasa 3 z Amerykaninem Jensonem van Emgurghem), Piotr Grudzień (kl. 8 z późniejszym finalistą Rossem Williamem Wilsonem z Wielkiej Brytanii) oraz Damian Fira (kl. 11 z Francuzem Lucasem Creange). Po czterech setach ulegali swoim rywalom  Krzysztof Żyłka (kl. 4 z Koreańczykiem Young-gun Kim), Maksym Chudzicki (kl. 7 z Niemcem Jochenem Wollmertem), Igor Misztal (kl. 10 z Austriakiem Krisztianem Gardosem), a także Marek Chybiński (kl. 11 z Hiszpanem Eduardo Cuesta Martinezem). W pięciu partiach zakończył się bój o ćwierćfinał dla Michała Deigslera (kl. 7 z Chińczykiem Shuo Yan). Na etapie grupowych poczynań pożegnali się z turniejem Małgorzata Jankowska (kl. 9) oraz Patryk Chojnowski (kl. 10)

Zobacz:  Wioślarstwo: Integracja poprzez sport. Ogólnopolskie mistrzostwa uczniów już za nami
Srebro i cztery brązy dla polskich drużyn

Za sprawą drużynowych rozgrywek konto Polski powiększyło się o pięć krążków. Srebrny kruszec podczas uroczystej dekoracji odebrały Karolina Pęk wraz z Małgorzatą Jankowską, które rozgrywanym systemem „każdy z każdym” turnieju klasy 9. odniosły dwa zwycięstwa, ponosząc przy tym jedną porażkę. Na trzecim stopniu podium stawały duety w składzie Krystyna Łysiak i Dorota Nowacka (kl. 11), Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk (kl. 2), Maciej Nalepka i Mariusz Czerwiński (kl. 3) oraz Rafał Lis i Krzyszfof Żyłka (kl. 4).

W ćwierćfinale z turnieju drużynowego odpadli Michał Deigsler i Maksym Chudzicki (kl. 7), a także Piotr Grudzień z Marcinem Skrzyneckim (kl. 8). Przez grupową część rozgrywek nie przebrnęli Katarzyna Marszał i Dajana Jastrzębska (kl. 8), Igor Misztal z Rosjaninem Iwanem Karpowem (kl. 10) oraz Marek Chybiński i Damian Fira (kl. 11).

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL