Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) potwierdził oficjalne wytyczne dotyczące występu rosyjskich sportowców podczas letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio oraz zimowych Pekinie.
Za wieloletnie tuszowanie dopingowych przestępstw Rosjanie do dziś ponoszą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. 17 grudnia 2020 roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie podtrzymał sankcje, jakie wcześniej nałożone zostały na ten kraj przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Na mocy tej decyzji, do 16 grudnia 2022 roku włącznie, rosyjscy sportowcy nie mogą występować jako reprezentacja w imprezach najwyższej rangi, tj. igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, a także mistrzostw świata, a co za tym idzie – posługiwać się w trakcie ich trwania narodowymi symbolami takimi jak godło, flaga oraz hymn.
Zgodnie z postanowieniami CAS podczas najbliższych igrzysk paraolimpijskich sportowcy reprezentować będą Rosyjski Komitet Paraolimpijski i używać skrótu RPC. Rozwinięcie tego akronimu podczas publicznych prezentacji jest niedopuszczalne. Na tę okoliczność zaprojektowano specjalny emblemat RPC, którym oznakowane zostaną m.in. stroje i sprzęt należący do zawodników, a także flaga, która wciągnięta zostanie na maszt podczas medalowych dekoracji. W stolicy Japonii oraz Chin nie usłyszymy również rosyjskiego hymnu. Zamiast niego odegrany zostanie dla zwycięzców fragment I koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego.
Przełożone na ten rok letnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio rozegrane zostaną w terminie 24 sierpnia – 5 września. Zimowe igrzyska w Pekinie z kolei planowo mają się odbyć w dniach 4-13 marca 2022 roku.
————
Fot. główne: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska