I wszystko jasne! Tenisistka Iga Świątek zwyciężyła w 89. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2023 Roku. Decyzją Kapituły Konkursowej statuetka w kategorii „Sport bez Barier” powędrowała do biegacza narciarskiego Witolda Skupnia, który w minionym w szwedzkim Östersund sięgnął po tytuły mistrza i wicemistrza świata.
Poprzedzający sezon olimpijski rok 2023 wskazał aktualne miejsce naszego kraju na sportowej mapie świata. O zwycięstwa jest coraz trudniej bo lista pretendendujących do medali zawodników praktycznie co sezon wydłuża się o kolejne nazwiska. Różnice pomiędzy zawodnikami z czołówki zacierają się coraz bardziej, a poprawa rekordów życiowych okazuje się już niewystarczająca, aby stanąć na podium. O finalnym rozkładzie lokat decydują detale, o czym doskonale przekonali się przedstawiciele paraolimpijskich dyscyplin, którzy na niespełna osiem miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk w Paryżu mogą pochwalić się pokaźną już pulą kwalifikacji. W przekroju ostatnich miesięcy w najlepszej trójce mistrzostw świata czy Europy mieliśmy zawodników specjalizujących się w lekkoatletyce, pływaniu, kolarstwie, tenisie stołowym, szermierce na wózkach, kolarstwie, łucznictwie, kajakarstwie, wioślarstwie strzelectwie czy badmintonie – a więc w dyscyplinach, z którymi wiążemy największe nadzieje w kontekście sportowych zmagań w stolicy Francji.
Przy tak obfitującym w wyniki 2023 roku wybór sportowca, który zasługuje na miano najlepszego z najlepszych, stanowił nie lada wyzwanie. Tradycją corocznych plebiscytów organizowanych przez redakcję „Przeglądu Sportowego” jej nagradzanie specjalną statuetką sportowca z niepełnosprawnością, który jest mistrzem w szerokim tego słowa znaczeniu. Kapitułę Konkursu ponownie czekał twardy orzech do zgryzienia – wszakże było z czego wybierać! Po burzliwych naradach wśród nominowanych do tytułu „Sportowiec bez Barier 2023” znaleźli się szablistka Kinga Dróżdż, pływak Kamil Otowski oraz biegacz narciarski Witold Skupień. Cała trójka z ubiegłorocznych mistrzostw świata wywalczyła w swoich koronnych konkurencjach złote krążki. Wybór Kapituły ostatecznie padł na Witolda Skupnia, który na mistrzostwach świata w szwedzkim Östersund został mistrzem świata w biegu na dystansie 18 km techniką klasyczną oraz srebrnym medalistą na 10 km techniką dowolną.
– Narciarstwo to dyscyplina, w której zakochałem się ponad 10 lat temu i wciąż chcę ten sport uprawiać. Bardzo cieszę się z tego, że udało mi się osiągnąć te sukcesy. Dziękuję mojej kochanej żonie za to, że po nie do końca udanych dla mnie igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie w 2022 roku powiedziała mi: „wstawaj z tej kanapy i ruszaj na trening, bo to nie jest jeszcze twój czas, byś kończył karierę”. Rok później zdobyłem mistrzostwo i wicemistrzostwo świata. Dziękuję również mojemu trenerowi Wiesławowi Cempie, którego nazywamy człowiekiem-orkiestrą, a także Polskiemu Komitetowi Paralimpijskiemu i Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych „Start” – powiedział Skupień podczas sobotniej Gali Mistrzów Sportu po odebraniu nagrody.
34-letni Witold Skupień od lat stanowi filar polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w narciarstwie biegowym. Do sportu trafił za namową medalisty paraolimpijskiego Mariana Damiana, u którego robił kurs na prawo jazdy. Trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach paraolimpijskich, zaliczając mniej lub bardziej satysfakcjonujące starty w Soczi (2014), Pjongczangu (2018) oraz Pekinie (2022). Jest czterokrotnym medalistą mistrzostw świata. Poza wspomnianymi tytułami sprzed roku w swoim dorobku posiada również srebro mistrzostw świata w sprincie łyżwą (Finsterau 2017) oraz na 12,5 km klasykiem (Lillehammer 2022).
Najlepsi sportowcy z niepełnosprawnością w plebiscycie PS:
2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe i biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) i Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim (lekkoatletyka)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
2019 – Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
2020 – Faustyna Kotłowska (lekkoatletyka)
2021 – Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
2022 – Szymon Sowiński (strzelectwo sportowe)