Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

Worek medali polskich lekkoatletów podczas mistrzostw świata VIRTUS!

Z rekordową liczbą 30 medali, w tym aż 12 złotych, polscy lekkoatleci z niepełnosprawnością intelektualną wieńczą swoje starty podczas mistrzostw świata VIRTUS, które w dniach 9-13 czerwca gościł bydgoski stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Królową tegorocznej imprezy została Karolina Kucharczyk, która zdobyła aż pięć tytułów mistrzowskich, dwukrotnie bijąc przy tym rekordy świata.

Zakończyliśmy mistrzostwa świata VIRTUS z poczuciem podwójnego sukcesu: sportowego i organizacyjnego – tak tegoroczną imprezę podsumowuje Dariusz Mosakowski, Prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. – Gratuluję wyników wszystkim medalistom i uczestnikom, ale najbardziej jestem dumny z osiągnięć biało-czerwonych, dla których mistrzostwa VIRTUS w Bydgoszczy były ostatnim sprawdzianem przed igrzyskami paraolimpijskimi.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

Mistrzostwa świata VIRTUS okazały się w tegorocznym kalendarzu startowym największą międzynarodową imprezą dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną. Do rywalizacji o medale w konkurencjach biegowych oraz technicznych przystąpiło ponad stu zawodników i zawodniczek z łącznie dziewięciu krajów, wśród których nie zabrakło faworytów do zwycięstw podczas nadchodzących igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W mistrzostwach zaprezentowali się również sportowcy z zespołem Downa, konkurując ze sobą w ramach odrębnej kategorii (II2). Instytucjami odpowiedzialnymi za organizację zawodów byli Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem oraz federacja VIRTUS (ang. World Intellectual Impairment Sport) mający za zadanie upowszechnianie aktywności fizycznej na poziomie wyczynowym wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, a także wśród osób ze spektrum autyzmu i zespołem Downa.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

Znakomicie w mistrzostwach VIRTUS spisała się świeżo upieczona mistrzyni Europy w skoku w dal Karolina Kucharczyk, która podczas zakończonego kilka dni wcześniej na stadionie Zawiszy czempionatu Starego Kontynentu zwyciężyła w swojej koronnej konkurencji z rezultatem 6,13 m. 30-latka pierwszy z łącznie pięciu złotych medali tym razem przypieczętowała rezultatem 6,02 m. Koleje efektowne zwycięstwa nasza lekkoatletka odniosła w trójskoku oraz w biegu na dystansie 100 metrów przez płotki, które zwieńczyła nowymi rekordami świata (trójskok 12,54 m, 100 m ppł – 14,37 s), a także na 200 metrów, gdzie po brąz pobiegła Justyna Franieczek, a piąta była Agnieszka Komorowska. Po ostatni mistrzowski tytuł Kucharczyk sięgnęła z koleżankami w sztafecie 4×100 metrów, w której łącząc siły z Franieczek, Komorowską oraz Sabiną Stenką-Szymańską, Polki pokonały różnicą zaledwie 0,08 s rewelacyjne Turczynki. Za swoje osiągnięcia nasza utytułowana reprezentantka zasłużenie okrzyknięta została najlepszą zawodniczką imprezy.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

W pięknym stylu do rywalizacji na bieżnię powróciła po życiowych zawirowaniach Justyna Franieczek, która w Bydgoszczy wzbogaciła swoją medalową kolekcję aż o cztery krążki: dwa złote oraz dwa brązowe, dokładając do wyżej wymienionych tytułów triumf na dystansie 400 metrów oraz trzecie miejsce na setkę. 32-latka swoim szczęściem postanowiła podzielić się z potrzebującymi i już wkrótce przekaże zdobyte trofea na licytację dla chorych dzieci. W konkurencjach sprinterskich brąz dla biało-czerwonych w wyścigu na jedno okrążenie wywalczyła także Sabina Stenka-Szymańska, a jako piąta na finisz wpadła Agnieszka Komorowska.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

W zmaganiach na 800 metrów brąz zgarnęła coraz pewniej czująca się na bieżni Małgorzata Pernal. Na piątej lokacie znalazła się Agata Pitura. W wyścigu na półtora kilometra nikt nie zdołał zatrzymać Barbary Bieganowskiej-Zając, która w specjalności tej celuje podczas nadchodzących igrzysk w trzecie z rzędu paraolimpijskie mistrzostwo. Po drugi brąz w swoim debiucie na mistrzostwach pobiegła Pernal. Rywalizację na 3000 oraz 5000 metrów zdominowała Anna Bodziony, a dwukrotnie na trzecim miejscu kończyła zawody Monika Wyrobek. Wśród panów tuż za podium na dystansie dwóch okrążeń uplasował się Sylwester Jaciuk, tuż za nim na finiszu meldował się Daniel Pek, a ósmy był Karol Kluziak. Na 1500 metrów z kolei Jaciuk zadowolić musiał się szóstym miejscem, a Kluziak – siódmym. Daniel Bosy natomiast był ósmy na 10 km, a na krótszym o połowę dystansie sklasyfikowany został dwie pozycje niżej.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

W konkurencjach technicznych srebro w pchnięciu kulą zdobył Łukasz Walczak, uzyskując dodatkowo czwarty wynik w rzucie dyskiem. Wicemistrzostwo świata w rzucie oszczepem wywalczył Piotr Rydzkowski, zajmując również piąte miejsce w finale pchnięcia kulą. Z dwoma krążkami, złotem w skoku wzwyż oraz srebrem w skoku w dal, kończy mistrzostwa Tycjan Kozdra, który dodatkowo zajął ósmą lokatę w biegu na setkę.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

W zmaganiach sportowców z trisomią 21. pary chromosomów podwójnie złota okazała się Magdalena Dąbrowska, nie dając szans swoim rywalkom w trójboju lekkoatletycznym oraz biegu na 400 metrów. Aż pięć krążków padło łupem Zofii Dzięcioł, która zdobyła drugie miejsce na 200 metrów, a ponadto była trzecia na 100 i 400 metrów, w skoku w dal oraz trójboju lekkoatletycznym. W dwóch ostatnich konkurencjach dwukrotnie na czwartej lokacie plasowała się Patrycja Strama. Z dorobkiem trzech medali (srebro – 100 metrów i skok w dal, brąz – 3-bój lekkoatletyczny) zwieńczył swoje występy na mistrzostwach świata Antoni Wiercioch.

Fot. Paweł Skraba/Sprawni Razem

Jesteśmy dumni z osiągnięć Magdy i Zosi, które kolejny raz potwierdziły swoją mocną pozycję w światowej czołówce lekkoatletek z zespołem Downa – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji SONI. – Wielkie podziękowania dla trenerów zawodniczek i ich klubów: AZS AWF Warszawa i RK Athletics, którzy podjęli i z powodzeniem realizują wyzwanie przygotowania naszych zawodniczek do rywalizacji na najwyższym międzynarodowym poziomie. Dziękujemy wspierającym nas firmom, fundacjom i przyjaciołom za wiarę w sukcesy i pomoc w rozwijaniu sportu osób z Trisomią 21.

Medaliści MŚ:

Złoto (12):
? Justyna Franieczek (400 metrów)
? Karolina Kucharczyk (trójskok)
? Magdalena Dąbrowska (400 metrów)
? Anna Bodziony (5000 metrów)
? Magdalena Dąbrowska (3-bój lekkoatletyczny)
? Barbara Bieganowska-Zając (1500 metrów)
? Karolina Kucharczyk (skok w dal)
?Karolina Kucharczyk, Sabina Stenka-Szymańska, Agnieszka Komorowska, Justyna Franieczek (sztafeta 4×100 metrów)
? Karolina Kucharczyk (100 metrów przez płotki)
? Karolina Kucharczyk (200 metrów)
? Anna Bodziony (3000 metrów)
? Tycjan Kozdra (złoto)
Srebro (6):
? Łukasz Walczak (pchnięcie kulą)
? Zofia Dzięcioł (200 metrów)
? Antoni Wiercioch (100 metrów)
? Tycjan Kozdra (skok w dal)
? Antoni Wiercioch (skok w dal)
? Piotr Rydzkowski (rzut oszczepem)
Brąz (12):
? Zofia Dzięcioł (3-bój lekkoatletyczny)
? Antoni Wiercioch (3-bój lekkoatletyczny)
? Sabina Stenka-Szymańska (400 metrów)
? Zofia Dzięcioł (400 metrów)
? Monika Wyrobek (5000 metrów)
? Małgorzata Pernal (1500 metrów)
? Justyna Franieczek (100 metrów)
? Zofia Dzięcioł (100 metrów)
? Małgorzata Pernal (800 metrów)
? Zofia Dzięcioł (skok w dal)
? Justyna Franieczek (200 metrów)
? Monika Wyrobek (3000 metrów)
————

Fot. główne: Paweł Skraba/Sprawni Razem

Zobacz:  Szermierka na wózkach: Haręza i Ziomek w ósemce mistrzostw świata

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL