Na przełomie marca i kwietnia w tureckiej Antalyi odbędą się II Światowe Igrzyska Osób z Zespołem Downa (Trisome Games 2020 for athletes with Down Syndrome) z udziałem 24 zawodników z Polski! Dla biało-czerwonych będzie to debiut w imprezie tej rangi.
Mimo, że sportowcy z zespołem Downa wielokrotnie sięgali już po medale międzynarodowych imprez, to nie mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu. Instytucja ta nie przewiduje bowiem dofinansowania przygotowań i wyjazdu sportowców, którzy kwalifikują się na mistrzostwa światowej organizacji SU-DS, zajmującej się sportem wyczynowym osób z zespołem Downa. Kwalifikacje na zawody SU-DS uzyskują zawodnicy, którzy są w stanie osiągnąć wymagane przez organizatora wyniki sportowe. Minima, jakie musieli osiągnąć pływacy i lekkoatleci, by zakwalifikować się na światowe igrzyska w Turcji, przedstawiamy poniżej:
– Instytucje odpowiedzialne w Polsce za sport nie przewidują takiej kategorii jak „wyczynowy zawodnik z zespołem Downa” – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI). – Według Ministerstwa Sportu osoby z zespołem Downa mogą uprawiać jedynie sport amatorski. I na taki ministerstwo przeznacza środki. Otrzymują je m.in. Olimpiady Specjalne zajmujące się sportem powszechnym, w którym liczy się nie tyle rywalizacja i wynik, co sam fakt podejmowania aktywności fizycznej dla poprawy samopoczucia i zdrowia. Jak wiadomo sport wyczynowy polega na rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych. Wymaga on uczestnictwa w długofalowym szkoleniu sportowym, realizacji planów treningowych, wyznaczania celów i osiągania ich. Nasi zawodnicy pokonują tę drogę, podobnie jak setki innych sportowców wyczynowych. Niestety przez to, że mają zespół Downa, nikt nie chce przyznać im prawa udziału w sporcie wyczynowym i związanego z tym wsparcia finansowego – dodaje.
Po medale i spełnienie sportowych marzeń
Wśród Polaków, którzy zakwalifikowali się na światowe igrzyska osób z zespołem Downa, są Zosia, Magda i Kuba. To medaliści mistrzostw Europy osób z zespołem Downa w latach 2019, 2018 i 2017. Mimo młodego wieku już nieraz pięknie reprezentowali nasz kraj na międzynarodowej arenie, zdobywając złota, srebra i brązy, oraz bijąc rekord Europy. Wszyscy cieszyliśmy się, gdy zdobywali medale dla Polski. Teraz Fundacja SONI pomaga im zebrać środki, by mogli wziąć udział w największym w historii wydarzeniu sportowym dedykowanym zawodnikom z zespołem Downa.
W składzie reprezentacji Polski na igrzyska 2020 znajdują się też Jagoda (w zeszłym roku z przyczyn zdrowotnych musiała odwołać swój udział w pływackich mistrzostwach Europy SU-DS) oraz Alicja (jako jedyna Polka w Turcji będzie rywalizować w konkurencjach gimnastycznych). Ta piątka to najmłodsi w składzie polskiej reprezentacji zawodnicy. Poznajmy ich bliżej:
Zosia Dzięcioł (Warszawa) – lekkoatletka, pływaczka i narciarka; mistrzyni i rekordzistka Europy w biegu na 800m na lekkoatletycznych mistrzostwach SU-DS 2019 (kwalifikacja na Trisome Games 2020), wicemistrzyni świata w biegu na 800m (MŚ 2018), mistrzyni Europy w biegu na 400m, złota medalistka w sztafecie kobiet 4x100m i brązowa medalistka w biegu na 200m (ME 2017); srebrna medalistka w pływaniu stylem grzbietowym na 100m i podwójna brązowa medalistka w stylu klasycznym na 100 i 200m na Letnich Igrzyskach INAS (2018); mistrzyni (gigant) i wicemistrzyni (slalom) Polski w narciarstwie alpejskim osób z ZD 2019 oraz pasjonatka tańca i sztuk teatralnych.
Magda Dąbrowska (Warszawa) – lekkoatletka i narciarka; brązowa medalistka w biegu na 400m na ME SU-DS 2019 (kwalifikacja na Trisome Games 2020), trzecia na świecie w biegu na 400m na mistrzostwach świata 2018 oraz wicemistrzyni Europy w skoku w dal, złota medalistka w sztafecie kobiet 4x100m i trzecia w biegu na 200m na mistrzostwach Europy SU-DS 2017. Ponadto: brązowa medalistka w zjeździe gigant mistrzostw Polski Sprawni-Razem w narciarstwie alpejskim 2019. Fanka Tai-chi, tańca, capoeiry i „Ojca Mateusza”
Jakub Muszyński (Gliwice) – pływak i narciarz; srebrny i brązowy medalista w kat. juniorskiej w pływaniu stylem klasycznym na 100 i 50m oraz 50m stylem dowolnym na Mistrzostwach Europy SU-DS 2019 (kwalifikacja na Trisome Games 2020), wielokrotny medalista Mityngów Olimpiad Specjalnych w pływaniu. Aktor teatralny i filmowy.
Alicja Młodzińska (Warszawa) – tancerka, gimnastyczka i pływaczka. Medalistka Mityngów Olimpiad Specjalnych w pływaniu. Związana z tańcem od 5-go roku życia. 8 lat trenowała taniec nowoczesny w Studio Tańca Artdance&Artfit prowadzonym przez Martę Miros. Alicja gra na pianinie, uczy się j. francuskiego i jazdy na rolkach.
Jagoda Litner (Kraków) – tegoroczna mistrzyni Polski w pływaniu stylem grzbietowym na 50m i brązowa medalistka w stylu dowolnym na 100 i klasycznym na 50m (mistrzostwa Polski Sprawni-Razem 2019). Oprócz talentów sportowych – tańczy i rysuje.